13 Fevral 2019 - 14:30 | Maraqlı məlumatlar
“IBM Research” şirkətinin nümayəndəsi doktor Valter Ris kvant kompüterinin yeni prototipi hesab edilən “IBM Q Network” şəbəkəsində ticari sifarişlər üçün hazırlanmış “IBM Q System One” modelinin tətbiqinin nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu kimi kompüterlər kataliz və molekullararası qarşılıqlı təsir mexanizmlərini hesablamaq üçün “ExxonMobil” neft şirkəti tərəfindən istifadə olunacaq. Bu hesablamaları fərdi kompüterlər etmək imkanına malik deyil.
Bundan əlavə, Avropa Nüvə Tədqiqat Təşkilatı (CERN) yeniliyi Böyük Adron Kollayderindəki təcrübələrdə hadisələrin hissəciklərlə təsnifatı üçün istifadə etməyi planlaşdırır.
iz.ru saytının məlumatına əsasən, yaxın gələcəkdə kvant kompüterlərinin fərdi kompüter kimi istifadə olunması gözlənilmir. Bu kimi superkompüterlərə “bulud” vasitəsilə çıxış uzaqdan təmin olunmağa davam edəcək.
Kvant kompüterləri kvant texnologiyalarının hesablanması üçün nəzərdə tutulub. Fərdi kompüterlərdə informasiya bitlərdə, kvant kompüterlərində isə kubitlərdə saxlanılır. Bunun sayəsində superkompüterlər fərdi kompüterlərdə hesablanmasına min illər tələb olunan sualları daha tez cavablandırırlar. Bu kompüterlər onkoloji xəstəlikləri erkən dövrdə aşkar etməyə, mükəmməl süni intellekt yaratmağa və istənilən kodu qırmağa imkan verir.

В IBM Research рассказали о применении нового квантового компьютера
Представитель компании IBM Research доктор Вальтер Рис рассказал о ближайших планах по применению нового прототипа коммерческого квантового компьютера. Речь идет о модели IBM Q System One, созданной для коммерческих заказчиков из сети IBM Q Network.
По его словам, такой компьютер будет использоваться нефтяной компанией ExxonMobil для расчета механизмов катализа и межмолекулярного взаимодействия. Подобные вычисления не в состоянии делать обычные классические компьютеры.
Кроме того, новинку уже планирует задействовать Европейская организация по ядерным исследованиям (ЦЕРН) в целях классификации явлений с частицами при опытах в Большом адронном коллайдере.
Вальтер Рис отметил, что в ближайшем будущем квантовые компьютеры не станут персональными. По его мнению, доступ к подобным супермашинам будет и дальше предоставляться удаленно — через «облако».
Квантовые компьютеры предназначены для вычисления квантовых технологий. В обычных ПК информация хранится в битах — нулях или единицах, а в квантовых — в кубитах, то есть и в нулях, и в единицах. Благодаря этому суперкомпьютеры могут отвечать на вопросы, которые потребовали бы тысячи лет вычислений для обычных. Разработка может позволить выявлять онкологию на более ранних сроках, создать совершенный искусственный интеллект или взламывать любой код.