13 Fevral 2019 - 14:30 | Maraqlı məlumatlar
“IBM Research” şirkətinin nümayəndəsi doktor Valter Ris kvant kompüterinin yeni prototipi hesab edilən “IBM Q Network” şəbəkəsində ticari sifarişlər üçün hazırlanmış “IBM Q System One” modelinin tətbiqinin nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu kimi kompüterlər kataliz və molekullararası qarşılıqlı təsir mexanizmlərini hesablamaq üçün “ExxonMobil” neft şirkəti tərəfindən istifadə olunacaq. Bu hesablamaları fərdi kompüterlər etmək imkanına malik deyil.
Bundan əlavə, Avropa Nüvə Tədqiqat Təşkilatı (CERN) yeniliyi Böyük Adron Kollayderindəki təcrübələrdə hadisələrin hissəciklərlə təsnifatı üçün istifadə etməyi planlaşdırır.
iz.ru saytının məlumatına əsasən, yaxın gələcəkdə kvant kompüterlərinin fərdi kompüter kimi istifadə olunması gözlənilmir. Bu kimi superkompüterlərə “bulud” vasitəsilə çıxış uzaqdan təmin olunmağa davam edəcək.
Kvant kompüterləri kvant texnologiyalarının hesablanması üçün nəzərdə tutulub. Fərdi kompüterlərdə informasiya bitlərdə, kvant kompüterlərində isə kubitlərdə saxlanılır. Bunun sayəsində superkompüterlər fərdi kompüterlərdə hesablanmasına min illər tələb olunan sualları daha tez cavablandırırlar. Bu kompüterlər onkoloji xəstəlikləri erkən dövrdə aşkar etməyə, mükəmməl süni intellekt yaratmağa və istənilən kodu qırmağa imkan verir.

In IBM Research talked about the use of a new quantum computer
A representative of IBM Research, Dr. Walter Rees, in an interview with Izvestia, spoke about the next plans for the use of a new prototype of a commercial quantum computer. This is an IBM Q System One model created for commercial customers from the IBM Q Network.
According to him, such a computer will be used by the oil company ExxonMobil to calculate the mechanisms of catalysis and intermolecular interaction. Such calculations are not able to do ordinary classic computers.
In addition, the novelty is already planning to use the European Organization for Nuclear Research (CERN) in order to classify phenomena with particles in experiments at the Large Hadron Collider.
Walter Rees noted that in the near future, quantum computers will not become personal. In his opinion, access to similar super cars will continue to be provided remotely - through the "cloud".
Quantum computers are designed to compute quantum technologies. In ordinary PCs, information is stored in bits - zeros or units, and in quantum ones - in qubits, that is, in both zeros and units. Thanks to this, supercomputers can answer questions that would require thousands of years of computation for ordinary ones. The development may allow detecting oncology at an earlier date, create perfect artificial intelligence, or hack any code.