Hər il dünyada milyonlarla insan pnevmoniya xəstəliyindən dünyasını dəyişir. Statistikaya görə, 5 yaşınadək uşaqlar arasında ölüm hallarının təxminən 16 faizi pnevmoniya ilə bağlıdır. Bu göstərici sözügedən xəstəliyə diaqnoz qoymağa imkan verən yüksəkixtisaslı mütəxəssis və rentgen aparatlarının çatışmazlığı müşahidə olunan ölkələrdə xüsusilə yüksəkdir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, Con Hopkins Universitetinin alimləri bu problemi aradan qaldırmağa cəhd göstəriblər. Onlar tərəfindən yaradılmış “ağıllı” stetoskop yalnız həkimlərin işini asanlaşdırmayacaq, həm də həkim olmadığı şəraitdə müstəqil şəkildə xəstəliyi aşkar etməyə imkan verəcək.
İnnovativ qurğu ənənəvi analoqlardan iki funksiya ilə fərqlənir. Birinci funksiya səsin azaldılmasıdır. Yeni stetoskopa inteqrasiya edilmiş alqoritmlər ürək döyüntüsü və kənar səsləri aşkar edərək, onların səsini azaldır ki, həkim pasiyentin nəfəsini daha yaxşı eşidə bilsin.
İkinci funksiya həkim olmadığı şəraitdə qurğu tərəfindən diaqnozun qoyulmasıdır. Cihaz ağciyərdəki səsləri müstəqil təhlil edərək pnevmoniya xəstəliyinin mövcudluğunu 87 faiz dəqiqliklə müəyyənləşdirmək qabiliyyətinə malikdir.

A "smart" stethoscope developed
Every year millions of people die from pneumonia. According to statistics, about 16 percent of deaths among children under 5 are associated with pneumonia. This indicator is particularly high in the countries where high-skilled specialist and X-ray devices are lacking to diagnose the disease.
Scientists at the Johns Hopkins University have attempted to overcome this problem. The "intelligent" stethoscope created by them will not only facilitate the work of physicians, but will also enable them to detect the disease independently in the absence of a physician.
Innovative device differs from traditional analogs with two functions. The first function is to reduce the volume. The new stethoscope-integrated algorithms detect heartbeat and sounds, reducing their voice so that the doctor can hear the breathing better.
The second function is to diagnose the device in the absence of a doctor. The device has the ability to analyze sounds in the lungs and determine the presence of pneumonia at 87% accuracy.