İnsan kimi rəsm çəkə biləcək ilk robot-rəssam yaradılıb
Britaniyanın “Engineered Arts” şirkəti Ai-Da adlı robot-rəssam hazırlayıb. Robot-humanoid süni intellekt sayəsində sifətin cizgilərini tanıyır və insanların rəsmini çəkir.
Müasir incəsənət üzrə ekspert Eyden Mellerin sözlərinə görə, Ai-Da insan kimi rəsm çəkə biləcək ilk robot-rəssamdır. O, hələ ki, karandaşın köməyilə eskizlər çəkir, lakin gələcəkdə boyalardan istifadə edərək rəsm əsəri yarada biləcək.
İstehsalçılar bildiriblər ki, robot “RoboThespian” kimi bədənə malik olacaq. O, fəal hərəkət edə, həmçinin danışa və suallara cavab verə biləcək.
robo-hunter.com saytının məlumatına əsasən, Ai-Danın hər iki gözünə kameralar quraşdırılıb ki, bu da robota kompüter görməsinin köməyilə sifətin cizgilərini tanımağa və emosiyaları canlandırmağa imkan verir. Bundan başqa, Ai-Da göz təması qura və insanın yerdəyişmələrini izləyə bilir. Robota çox yaxınlaşdıqda Ai-Da geri çəkilərək, gözlərini qırpmağa başlayır.
Ai-Danın başı “Engineered Arts” şirkətinin “Mesmer” adlı robotunun başına bənzər yaradılacaq. Robot-rəssam qara saçlı, qarışıq xarici görünüş tipinə malik olacaq, onun dişləri və diş əti 3D-printerdə çap ediləcək.
Ai-Da may ayında Oksford Universitetində öz sərgisini təqdim edəcək, onun eskizləri isə noyabrda Londonda nümayiş etdiriləcək.

Ai-Da humanoid robot with artificial intelligence will draw people
The British company Engineered Arts has developed a robot artist Ai-Da. Thanks to the artificial intelligence, a humanoid robot recognizes facial features and draws people.
According to Aiden Meller, an expert on contemporary art, Ai-Da is the first robot artist in the world who can draw like people. While the robot is able to make sketches with a pencil, but in the future will be able to draw and paint.
According to the creators of Ai-Da, she will have a torso from a RoboThespian robot. She will be able to actively move, as well as speak and answer questions.
Cameras are built into every Ai-Da eye. Thus, using computer vision, a robot can recognize facial features and recreate emotions. Moreover, Ai-Da is able to establish eye contact and monitor the movements of a person. If you get too close to the robot, Ai-Da will move away and blink.
The Ai-Da head will be created like the head of a realistic Mesmer robot from Engineered Arts. The robot artist will have a mixed appearance with dark hair, and her teeth and gums will be printed on a 3D printer.
Ai-Da will present its Unsecured Futures exhibition in May at Oxford University, and its sketches will be exhibited in London in November.