İnsan kimi rəsm çəkə biləcək ilk robot-rəssam yaradılıb
Britaniyanın “Engineered Arts” şirkəti Ai-Da adlı robot-rəssam hazırlayıb. Robot-humanoid süni intellekt sayəsində sifətin cizgilərini tanıyır və insanların rəsmini çəkir.
Müasir incəsənət üzrə ekspert Eyden Mellerin sözlərinə görə, Ai-Da insan kimi rəsm çəkə biləcək ilk robot-rəssamdır. O, hələ ki, karandaşın köməyilə eskizlər çəkir, lakin gələcəkdə boyalardan istifadə edərək rəsm əsəri yarada biləcək.
İstehsalçılar bildiriblər ki, robot “RoboThespian” kimi bədənə malik olacaq. O, fəal hərəkət edə, həmçinin danışa və suallara cavab verə biləcək.
robo-hunter.com saytının məlumatına əsasən, Ai-Danın hər iki gözünə kameralar quraşdırılıb ki, bu da robota kompüter görməsinin köməyilə sifətin cizgilərini tanımağa və emosiyaları canlandırmağa imkan verir. Bundan başqa, Ai-Da göz təması qura və insanın yerdəyişmələrini izləyə bilir. Robota çox yaxınlaşdıqda Ai-Da geri çəkilərək, gözlərini qırpmağa başlayır.
Ai-Danın başı “Engineered Arts” şirkətinin “Mesmer” adlı robotunun başına bənzər yaradılacaq. Robot-rəssam qara saçlı, qarışıq xarici görünüş tipinə malik olacaq, onun dişləri və diş əti 3D-printerdə çap ediləcək.
Ai-Da may ayında Oksford Universitetində öz sərgisini təqdim edəcək, onun eskizləri isə noyabrda Londonda nümayiş etdiriləcək.

Британская компания Engineered Arts разработала робота-художницу Ai-Da. Благодаря искусственному интеллекту робот-гуманоид распознает черты лица и рисует людей.
По словам эксперта современного искусства Эйдена Меллера, Ai-Da – первый в мире робот-художница, который сможет рисовать так же, как люди. Пока робот умеет делать наброски с помощью карандаша, но в будущем сможет рисовать и красками.
По словам создателей Ai-Da, она будет обладать туловищем от робота RoboThespian. Она будет способна активно двигаться, а также говорить и отвечать на вопросы.
В каждом глазу Ai-Da встроены камеры. Таким образом, с помощью компьютерного зрения робот может распознавать черты лица и воссоздавать эмоции. Более того, Ai-Da способна устанавливать зрительный контакт и следить за перемещениями человека. Если подойти к роботу слишком близко, Ai-Da отодвинется и начнет моргать.
Голова Ai-Da будет создана наподобие головы реалистичного робота Mesmer от Engineered Arts. Робот-художница будет обладать смешанным типом внешности с темными волосами, а ее зубы и десна распечатают на 3D-принтере.
Ai-Da представит свою выставку Unsecured Futures в мае в Оксфордском университете, а ее эскизы будут выставлены в Лондоне в ноябре.