Amerikanın “Microsoft” korporasiyası “Edge” mobil brauzerinin istifadəçilərinə etibarsız xəbər saytları haqqında xəbərdarlıq etməyə başlayıb. Şirkət “NewsGuard”la əməkdaşlıq çərçivəsində “Edge” brauzerinə xüsusi bildiriş funksiyası əlavə edib.
iz.ru saytının məlumatına görə, brauzerin mobil versiyası istifadəçilərə “Daily Mail” və “Mail Online” veb-saytlarının dəqiqlik və məsuliyyət standartlarını dəstəkləmədiyi barədə xəbərdarlıq edir.
Qeyd edilir ki, hələ ki, istifadəçilərə xəbərlərdən mühafizə funksiyasının quraşdırılmasının nə qədər faydalı olduğunu izah etmək çətindir. Məhz bu səbəbdən “Microsoft” “NewsGuard” proqramı ilə “Edge” brauzerini birləşdirib.

Американская корпорация Microsoft начала предупреждать пользователей мобильного браузера Edge о ненадежных новостных сайтах. 23 января компания в сотрудничестве с NewsGuard добавила в дополнительные настройки Edge специальные функции оповещения.
Мобильная версия браузера теперь предупреждает пользователей, что интернет-сайт Daily Mail, Mail Online, «как правило, не поддерживает базовые стандарты точности и ответственности».
Отмечается, что пользователям пока что сложно объяснить, насколько полезна установка дополнительной функции защиты новостей. По этой причине Microsoft и соединил веб-обозреватель Edge с программой NewsGuard.
Ранее, 21 января, стало известно, что мессенджер WhatsApp ограничил возможность пересылать сообщения с 20 раз до пяти. По информации журналистов Би-би-си, это было сделано в целях борьбы с распространением ложных новостей.