Müasir smartfonlar çoxlu sayda komponentlərdən ibarətdir və onların istehsalı üçün ən müxtəlif kimyəvi elementlərdən istifadə olunur. Alimlərin sözlərinə görə, həmin kimyəvi elementlərin bəziləri məhdud saydadır, hətta bəziləri tükənmək üzrədir.
“Dünyada mövcud olan kimyəvi elementlərin hər biri məhdud saydadır və biz bu ehtiyatı çox sürətlə istifadə edirik, buna görə 100 ildən də az bir müddətdə hansısa kimyəvi element tükənəcək”, – deyə Şotlandiyanın Sent-Endryus Universitetinin alimi Devid Koul-Hamilton bildirib.
4pda.ru saytının məlumatında bildirilir ki, alimlər təbiətdə müxtəlif kimyəvi elementlərin tükənməsinin qarşısını almaq üçün insanları köhnə telefonları vaxtında utilizasiya etməyə səsləyiblər. Məlumata əsasən, Avropa Birliyi ölkələrində hər ay təxminən 10 milyon smartfon tullanılır və ya əvəz olunur.

Производству смартфонов грозит дефицит земных ресурсов
В производстве смартфонов используется порядка 30 химических элементов. Некоторых из них доступны в природе в весьма ограниченном количестве. Сложности доставляет и то, что ряд компонентов не подлежит полной переработке.
«Удивительно, что всё в мире состоит из 90 природных химических элементов. Каждый из них ограничен, а мы используем имеющийся запас слишком быстро, поэтому что-то исчезнет менее чем через 100 лет», — заявил Дэвид Коул-Гамильтон, ученый из старейшего университета в Шотландии Сент-Эндрюс.
Для предотвращения полного исчезновения из природы разных химических элементов учёные призывают людей своевременно утилизировать старые телефоны. По имеющимся данным, в странах ЕС ежемесячно выбрасывается или заменяется порядка 10 миллионов смартфонов.