Naqilsiz şəhər miqyaslı şəbəkə mühitində cloudletlər-dən səmərəli istifadə metodu işlənilib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov və institutun baş mütəxəssisi Oqtay Ələkbərovun həmmüəllif olduqları “Procedure of Effective Use of Cloudlets in Wireless Metropolitan Area Network Environment” (Naqilsiz şəhər miqyaslı şəbəkə mühitində cloudletlər-dən səmərəli istifadə metodu, DOI: 10.5121/ijcnc.2019.11106  pp. 93-107”) adlı məqalə “Scopus” elmi bazasında indeksləşən “International Journal of Computer Networks & Communications (IJCNC)” jurnalında dərc olunub.
Məqalədə mobil istifadəçilərin cloudletlərin resurslarından səmərəli istifadəsinin təmin edilməsi üçün metod işlənmişdir. Naqilsiz şəhər miqyaslı şəbəkə (Wireless Metropolitan Area Networks – WMAN) mühitində mobil istifadəçinin hərəkət marşrutu üzrə yerləşən cloudletlər-dən düzgün istifadəsi məsələsinin həlli verilmişdir. Cloudletlərin əhəmiyyətini, koordinatlarını təyin edən mümkün qiymətlərdən istifadə etməklə zəruri proqram əlavələrinin uyğun cloudlet-ə yüklənməsi üçün şərtlər araşdırılmışdır. Həmçinin şəhər mühitində mobil istifadəçinin marşrutunun modeli verilmiş və məsələnin həlli üçün metod təklif edilmişdir.

Method for effective use of cloudlets in wireless metropolitan area network environment developed
An article “Procedure of Effective Use of Cloudlets in Wireless Metropolitan Area Network Environment” ( DOI: 10.5121/ijcnc.2019.11106  pp. 93-107”) co-authored by deputy director of institute Rashid Alakbarov and chief specialist Ogtay Alakbarov was published in  “International Journal of Computer Networks & Communications (IJCNC)”, indexed in the Scopus scientific database.
The article develops a method to ensure the efficient use of cloudlet resources by the mobile users. The article provides a solution to the problem of correct use of cloudlets located on the movement route of mobile users in Wireless Metropolitan Area Networks - WMAN environment. Conditions for downloading necessary applications to the appropriate cloudlet using the possible values that determine the importance and coordinates of the cloudlets were studied. The article provides a model of the mobile user's route model in metropolitan environments and suggests a method for solving the problem