“China Unicom” şirkətinin elmi-tədqiqat institutunda Pekin Xəstəxanasının Cərrahiyyə şöbəsinin müdiri Lyu Jun 5G texnologiyasından istifadə edərək heyvanın qaraciyərinin bir hissəsini kəsib. belta.by saytının məlumatına görə, əməliyyat idarə etmə mərkəzinə 50 km məsafədə yerləşib və təxminən 1 saat davam edib. Əməliyyatdan yarım saat sonra heyvanın həyat fəaliyyətinin əsas göstəriciləri normallaşdıqda tədricən anesteziyadan ayılıb. Bu hadisə 5G texnologiyasının köməyi ilə keçirilmiş ilk uğurlu cərrahi əməliyyatdır.
Direktor Lyu Szinfeyin sözlərinə görə, əməliyyatın uğurlu alınması distant tibbdə 5G texnologiyasının tətbiqinin mümkün olduğunu göstərir. Bundan əlavə, yaxın gələcəkdə insanları müalicə etmək, xəstələri distant izləmək və distant ultrasəs müayinəsi aparmaq üçün 5G şəbəkəsindən istifadə ediləcək, eləcə də pasiyentlərin xəstəxanaya getməsinə ehtiyac olmadan keyfiyyətli mütəxəssis xidmətləri göstəriləcək.

16 January 2019 - 11:20 | Interesting information
In Fujian Province of China, at the China Unicom Research Institute, Liu Rong, head of the surgical department at Beijing Hospital, remotely removed part of the liver from a laboratory pig using mechanical hands, which he controlled using 5G technology. The operating room was located 50 km from the control center.
The operation lasted about an hour. Half an hour after the operation, the animal began to gradually wake up from anesthesia, while the main indicators of its vital activity were normal. This case was the first successful surgical testing conducted using 5G technology.
According to Liu Jingfei, director of the Hepatobiliary Hospital "Manchao", the success of this operation indicates the possibility of using 5G technology in remote medicine. In addition, in the near future, the 5G network can be used to treat people, as well as to remotely monitor patients and conduct a remote ultrasound. Thus, it will be possible to provide assistance to those in need in remote places using more of the best medical resources, and also to provide quality expert services to patients without their need to go to the hospital.