27 Dekabr 2018 - 16:00 | Yeni nəşrlər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Akademik Murtuza Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev, həmin institutun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Manaf Manafov və laboratoriya müdiri, professor Asif Məmmədovun həmmüəllifi olduqları “Kimyada informasiya texnologiyalarının tətbiqi” adlı kitab nəşr olunub.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyevin elmi redaktoru olduğu kitab kimyəvi tədqiqatlarda, kimyanın tədrisi və kimya sənayesində müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi məsələlərini əhatə edir. Kitabda kimyəvi maddələrin alınma üsulları, quruluşu, fiziki-kimyəvi, o cümlədən termodinamiki xassələrinin İnternetdə olan məlumat bazalarından istifadə üsulları izah edilir. Nəşrdə, həmçinin kimyəvi maddələrin molekulyar strukturlarının kompüter generasiyası və vizuallaşdırılması üçün proqram vasitələri, kimyəvi quruluş və reaksiyalar üçün ekspert sistemləri təqdim olunur.
Kitabda kimyanın müasir biznes strategiyası – səmərəli istismar məqsədilə kimyəvi proseslərin və sistemlərin modelləşdirilməsi, istehsal əməliyyatlarının aparılması, geniş biznes ittifaqları və bazar alyanslarının yaradılması üsulları haqqında məlumat verilir.

Опубликована книга «Применение информационных технологий в химии»
Опубликована книга «Применение информационных технологий в химии», соавторами которой являются вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, директор Института катализа и неорганической химии имени академика Муртузы Нагиева, академик Дилгам Тагиев, ведущий научный сотрудник этого института, доктор философии по технике Манаф Манафов и заведующий лабораторией, профессор Асиф Мамедов.
Научным редактором книги является академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев. Книга охватывает применение современных информационных технологий в химических исследованиях, преподавании химии и в химической промышленности. В публикации также представлены программные средства для компьютерной и генерации и визуализации молекулярных структур химических элементов, экспертные системы для химических структур и реакций.
В книге дана информация о современной бизнес-стратегии химии – моделировании химических процессов и систем с целью эффективной эксплуатации, производственные операции.