Maqnit rezonans tomoqrafiya şəkillərinin analizi üçün nəzərdə tutulan süni intellekt xəstələrin fiziki ağrı qorxusunu proqnozlaşdıra bilir. Bu barədə Balqrist Universitet Klinikasının (Uniklinik Balgrist) alimləri tədqiqat aparıb.
hightech.fm saytının məlumatına görə, fiziki ağrı qorxusunu proqnozlaşdıran mövcud metodlar səmərəsizdir – xəstələr anket suallarını cavablandırırlar. Cavablar isə subyektiv və anketin doldurulması zamanı insanın vəziyyətindən asılı ola bilər.
Bildirilir ki, İsveçrə alimləri tərəfindən hazırlanan alqoritm maqnit rezonans tomoqrafiya şəkillərini beynin ağrının hiss edilməsinə cavabdeh olan nahiyələrinin aktivliyi əsasında analiz edir.
Süni intellekt fiziki ağrı qorxusunun mövcudluğunu sübut edən nümunələr axtararaq bu məlumatlar əsasında xəstədə bu kimi qorxunun olub-olmamasını müəyyənləşdirir.

AI has learned to predict the fear of physical pain in a person
Existing methods for predicting the fear of physical pain are ineffective - patients answer the questions in the questionnaire, and the answers can be subjective and depend on the state of the person at the time of filling.
The algorithm, developed by Swiss scientists, analyzes the MRI images for brain activity in the areas responsible for the perception of pain.
The AI is looking for patterns that indicate the presence of fear of physical pain, and on the basis of these data determines whether the patient has such fear or not.
Previously, scientists from Stanford University have created artificial intelligence, which will reduce the dose of gadolinium - a heavy metal underlying the contrast agent that improves the image on MRI.