AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi və İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun təşkilatçılığı ilə “Süni intellekt – innovasiyalar və sahibkarlıq üçün imkanlar” mövzusunda seminar keçirilib.
Seminarın keçirilməsində əsas məqsəd süni intellektin innovativ sahibkarlıq sahəsində tətbiqi imkanlarının müzakirəsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən yerli layihələrin təqdimatı və ümumilikdə süni intellekt sahəsi üzrə müzakirələrin aparılmasından ibarət olub.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, seminarda innovasiya sahibkarlığının inkişafı üzrə süni intellekt məhsullarının tətbiqinin xarakterik xüsusiyyətləri, əsas texnoloji proseslərin avtomatlaşdırılması, süni intellektdən sahibkarlıq sahəsində istifadəyə dair dünya ölkələri üzrə statistik göstəricilər, innovasiya sahibkarlığının inkişafı üçün əlverişli şərait yaradılmasında dövlət idarəetmə orqanlarının rolu, ümumdaxili məhsulda yüksək gəlirliliyin əldə olunması məqsədilə süni intellektin sahibkarlıq sahəsinə tətbiqi kimi məsələlər haqqında danışılıb.
Seminarda çıxış edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya Cəmiyyətinin və Elektron İdarəçiliyin İnnovativ İnkişafi şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov bildirib ki, son illər elm və texnikanın sürətli inkişafı, eləcə də cəmiyyətin bu yeniliklərə durmadan artmaqda olan tələbatı ilə əlaqədar innovasiya getdikcə daha çox sahibkarlıq fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsinə çevrilməkdədir. “İnnovasiya sahibkarlığı mənfəət almaq məqsədilə yeni texnologiyaların, texnikanın, əmtəə və xidmətlərin işlənib hazırlanması və istehsala tətbiqi üzrə fəaliyyətdir”.
Tədbirdə, həmçinin bildirilib ki, müasir dövrdə kompüterlərin insan beyni kimi fəaliyyət göstərməsinə imkan verən süni intellektin mürəkkəb innovativ texnologiyası sosial həyatımızın müxtəlif sferalarına inteqrasiya edərək cəmiyyətin innovativ inkişafında mühüm rol oynayır. Hazırda dünyanın ən qabaqcıl, inkişaf etmiş ölkələri süni intellektə əsaslanan yüksək innovativ texnoloji məhsul və xidmətlərin inkişaf etdirilməsi üçün külli miqdarda maliyyə vəsaiti sərf edir.
Qeyd olunub ki, son illər telekommunikasiya, elektron ticarət, nəqliyyat, səhiyyə, maliyyə və digər istehsalat sahələrində olduğu kimi, artıq innovativ sahibkarlıq sahəsində də süni intellekt məhsullarının tətbiqinə geniş yer verilir.
Bundan irəli gələrək qeyd edilən sahələrdə yaxın bir neçə ildə süni intellekt texnologiyaları, proqram təminatı və onların tətbiqinə yatırılan investisiyaların həcmi artmaqdadır.
Qeyd edək ki, dünya təcrübəsində süni intellekt informasiya texnologiyaları sahəsinin mövcud istiqamətləri arasında ən çox gəlir gətirən sahələrdən biridir. Eyni zamanda, süni intellektin inkişafı ölkələrin iqtisadiyyatında diversifikasiyanın gücləndirilməsinə təkan verir.

Workshop on "Artificial Intelligence - opportunities for innovation and entrepreneurship" held
A workshop on the topic “Artificial Intelligence - opportunities for innovations and entrepreneurship” was organized by the Data Processing Center and the State Fund for Development of Information Technologies of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.
The main purpose of the workshop was to discuss the possibilities of introducing artificial intelligence in the field of innovative entrepreneurship, presentation of local projects operating in this area, as well as to hold discussions in the field of artificial intelligence.
The  topics discussed at the workshop were the characteristic features of the use of artificial intelligence products for the development of innovative entrepreneurship, automation of basic technological processes, statistical indicators on the use of artificial intelligence in the field of entrepreneurship in countries across the world, the role of state authorities in creating favorable conditions for the development of innovative entrepreneurship, application of artificial intelligence in entrepreneurship in order to get higher returns in gross domestic product.
Speaking at the workshop, head of the Department of Innovation Development of the Information Society and Electronic Governance of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies Rashad Azizov noted that in recent years, due to the rapid development of science and technology, as well as the ever-increasing demand of society for these innovations, innovation has become an integral part of the business activities. “Innovative entrepreneurship is the activity of developing and introducing new technologies, equipment, products and services for the purpose of earning a profit.”
It was also reported at the event that nowadays, sophisticated innovative technology of artificial intelligence, which allows computers to function as the human brain, plays an important role in the innovative development of society by integrating into various areas of social life. Currently, the most advanced and developed countries in the world spend a significant amount of funds on the development of high-tech innovative products and services based on artificial intelligence.
It was noted that in recent years, artificial intelligence products have been widely introduced in telecommunications, electronic commerce, transport, healthcare, financial and other industrial fields, as well as in the field of innovative entrepreneurship.
To that end, in these areas in the next few years, the volume of investment in artificial intelligence technologies, software and their application continues to grow.
It was reported that in international practice, artificial intelligence is one of the most profitable areas of the field of information technology. At the same time, the development of artificial intelligence gives a boost to enhancing the diversification of countries’ economies.