“Opera” şirkəti Londonda keçirilən “Hard Fork Decentralized” konfransında Android üçün ilk Veb 3.0 texnologiyası və daxili kriptoqrafik platforma dəstəkli brauzeri təqdim edib.
popmech.ru saytının məlumatında bildirilir ki, Android üçün “Opera” brauzerinin yeni versiyası istifadəçilərə kriptovalyuta əməliyyatlarını yerinə yetirməyə imkan verən məşhur “Ethereum Veb3 API” protokolunu dəstəkləyir. Veb 3.0 termini müasir İnternetin imkanlarını genişləndirən kriptovalyuta, blokçeyn və paylanmış sistemlər kimi texnologiyaları nəzərdə tutur.
Android üçün yeni “Opera”nın köməyi ilə istifadəçilər kriptoqrafik pul kisəsi ilə əməliyyatları əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdıran “Dapps”a daxil olurlar. Əməliyyatı həyata keçirmək üçün “Ethereum” kriptovalyutasını əldə ederək “Opera” kriptoqrafik pul kisəsində saxlamaq lazımdır. Bundan sonra, istifadəçilər pul kisəsində yerləşən Veb 3.0 proqramlarına və “Dapp store”a çıxış imkanı əldə edirlər. Kriptovalyutalı “Opera”nı artıq “Play Store”dan pulsuz yükləmək mümkündür.
Növbəti ildə “Opera” şirkəti Veb 3.0-ın dəstəklənməsini Windows, Mac və Linux brauzerlərində tətbiq etməyi planlaşdırır.

Opera released the first cryptocurrency browser
At the London conference Hard Fork Decentralized, the company Opera announced the release of the first blockchain browser on Android with support for Web 3.0 technology and built-in cryptography
The new version of the Opera browser for Android supports the popular Ethereum Web3 API protocol, which allows users to perform transactions in cryptocurrency, and developers - to create decentralized applications (Dapps), which take advantage of this technology in practice. The term Web 3.0 refers to a set of technologies at the interface of cryptocurrency, blockchain and distributed systems that extend the capabilities of the modern Internet.
With the help of the new "Opera" for Android, users get access to Dapps, which significantly simplifies working with the cryptograph. To make a transaction, you need to purchase Ethereum cryptocurrency and store it in the Opera crypto window. After that, users get access to a variety of Web 3.0 applications in the Dapp store, located directly in the wallet. Cryptocurrency Opera is already available for free download in the Play Store.
Next year, Opera also plans to implement support for Web 3.0 in its desktop browser for Windows, Mac and Linux.