İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş konfrans başa çatdı
14 Dekabr 2018 - 17:00 | Konfranslar, İclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” mövzusunda IV respublika konfransının bağlanış mərasimi keçirildi.
Konfransın seksiya iclaslarının sədrləri çıxış edərək iclaslarda təqdim olunmuş məruzələri yüksək qiymətləndirdilər, konfransın geniş fikir, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması, bu sahədə mövcud problemlərin həlli üçün yeni imkanların yaranması və informasiya təhlükəsizliyinin elmi-nəzəri, praktiki və humanitar problemlərinin həlli baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdilər.
Sonra institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov çıxış edərək bugünkü konfransda “İnformasiya təhlükəsizliyinin elmi-nəzəri problemləri”, “İnformasiya təhlükəsizliyinin humanitar problemləri” və “İnformasiya təhlükəsizliyinin praktiki problemləri” istiqamətlərində öz əksini tapdığını qeyd etdi, aparılan elmi-tədqiqatlarda mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu bildirdi. O, konfransa ölkənin müxtəlif dövlət, elm və təhsil müəssisələrindən 59 elmi məruzə təqdim olunduğunu nəzərə çatdırdı.
R.Ələkbərov tədbirin informasiya təhlükəsizliyi problemlərini aşkarlamaq, insanlara təhlükələrin mahiyyətini anlatmaq və onlarda informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətini formalaşdırmaq baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. Konfransda müzakirələr nəticəsində irəli sürülən dəyərli fikirlərin bu sahədə mövcud problemlərin həllinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.

Конференция, посвященная актуальным мультидисциплинарным проблемам информационной безопасности, подошла к концу
14 Декабрь 2018 - 17:00 | Конференции, собрания
В Институте информационных технологий НАНА состоялась церемония закрытия IV республиканской научно-практической конференции «Актуальные мультидисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности».
Выступая, председатели секционных заседаний высоко оценили доклады, представленные на сессиях, отметили, что конференция положительно влияет на обмен знаниями и опытом, создание новых возможностей для решения существующих проблем в этой области и решения научно-теоретических, практических и гуманитарных проблем информационной безопасности.
Затем заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов отметил, что сегодняшняя конференция отражена в «Научно-теоретических проблемах информационной безопасности», «Гуманитарных проблемах информационной безопасности» и «Практических проблемах информационной безопасности» направлениях. Он отметил, что в научных исследованиях достигнуты важные научные результаты. Ученый довел до сведения, что на научной конференции было представлено 59 научных докладов из различных государственных, научных и образовательных учреждений страны.
Р.Алекперов подчеркнул важность раскрытия вопросов информационной безопасности мероприятия, а также важность информирования людей об опасностях и формировании культуры информационной безопасности. Он выразил уверенность, что ценные идеи, возникшие в результате обсуждений, будут способствовать решению существующих проблем в этой области.
В заключение Р. Алекперов выразил благодарность тем, кто принимал активное участие в работе конференции.