Bu gün Ümumdünya hörümçək torunun bütün istifadəçiləri üçün mühüm və əlamətdar gündür. Belə ki, 1991-ci il avqustun 6-da ilk veb-sayt meydana çıxıb.
WWW (World Wide Web) layihəsi isə bir qədər əvvəl, 1989-cu ildə yaranmışdı. Nüvə tədqiqatları üzrə Avropa laboratoriyasında fəaliyyət göstərən britaniyalı alim Tim Berners-Li ilk dəfə olaraq ümumdünya kompüter şəbəkəsinin yaradılması haqqında öz təklifləri və ideyalarını nəşr etdirmişdi.
Lakin layihənin geniş şəkildə hazırlanmasına növbəti il, Tim NeXT kompüterinə giriş əldə etdikdən sonra başlanıldı. Yalnız bundan sonra Berners-Li-nin ideyalarının həyata keçməsi real oldu. 1991-ci ildə layihə tamamlandı və CS komitəsinə təqdim olundu. Beləliklə, 23 il əvvəl - 1991-ci il avqustun 6-da ilk veb-sayt meydana gəldi və WWW səhifələri üçün standart təsdiq olundu.

6 августа 1991 года стал важным и знаменательным днем в жизни всех пользователей Всемирной Паутины – появился первый интернет-сервер.
Проект WWW (World Wide Web) начал свое существование намного раньше – в 1989 году, когда британский ученый Тим Бернерс-Ли, работавший в Европейской лаборатории по ядерным исследованиям, впервые опубликовал свои идеи и предложения о создании всемирной компьютерной сети.
Однако детальная разработка проекта началась лишь через год, когда Тим получил доступ к компьютеру NeXT, который стал первым интернет-сервером, браузером (средство просмотра Интернет-страниц) и редактором сети. Только после этого стало возможным воплощение идей Бернерса-Ли в реальность. В 1991 году проект был окончательно доработан, представлен комитету CS. Именно тогда, 6 августа 1991 года, появился первый Интернет-сервер и был утвержден стандарт для страниц WWW (World Wide Web).