AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında 6 saylı şöbənin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev rəhbərlik etdiyi şöbənin 2018-ci il üçün hesabatını təqdim etdi. Elmi-tədqiqat işlərindən söz açan məruzəçi audioinformasiya texnologiyaları problemləri sahəsində informasiya cəmiyyətinin audio-video fəzalarının formalaşdırılmasının konseptual əsaslarının işlənildiyini bildirdi. Kompüter və telefon şəbəkələrindən qəbul edilən səs siqnallarının qiymətləndirilməsi üçün metod və alqoritmlərin, eləcə də texnoloji akustik və nitq siqnallarının küy və əngəllərdən filtrasiya metodlarının işlənildiyini qeyd etdi.
O, Əşyaların İnterneti texnologiyalarının tətbiqi ilə milli akustik intellektual monitorinq şəbəkəsinin elmi-nəzəri və arxitektur-texnoloji əsaslarının işlənməsi istiqamətində milli akustik küy intellektual monitorinq şəbəkəsinin yaradılmasının konseptual əsasları və konsepsiyasının işlənib hazırlandığını diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi elektron tullantıların elmi və sosial-iqtisadi problemləri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətində (ARDNŞ) elektron tullantıların mövcud idarəçilik vəziyyətinin monitorinqi və onun təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin işlənildiyini, o cümlədən Azərbaycanda elektron tullantı problemləri və onların həlli yollarının araşdırıldığını söylədi.
Şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyətindən bəhs edən B.Ağayev ARDNŞ-də “Elektron tullantı problemləri və onların həlli məqsədilə effektiv idarəetmə sisteminin yaradılması üçün təkliflərin işlənməsi” və AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “Azərbaycanda elektron tullantı problemləri və onların həlli yolları” qrant layihələri üzrə işlərin davam etdirildiyini bildirdi.
Şöbə müdiri qeyd etdi ki, cari il ərzində müxtəlif səviyyəli elmi-texniki konfrans və simpoziumlarda iştirak edilib, tanınmış elmi jurnallarda məqalələr nəşr etdirilib.
O, həmçinin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyət, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumat verdi.
Hesabat ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra təkliflər səsləndirildi. Elmi şuranın qərarı ilə şöbənin hesabatı qənaətbəxş qiymətləndirildi.

Conceptual framework for the establishment of the national acoustic noise of intellectual monitoring network developed
15 November 2018 - 14:00 | Conferences, assemblies
At the meeting of the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS, the head of department No.6, Ph.D. in technical sciences Bikas Agayev presented the report for 2018 of the department headed by him.  He informed about scientific-research work and noted that conceptual bases for forming audio-video spaces in the information society in the field of audio-informational technologies were developed. Methods and algorithms for evaluating received signals from computer and telephone networks, as well as filtration methods of technological acoustics and speech signals, were developed, he noted.
He pointed out the conceptual framework for the creation of a national acoustic intellectual monitoring network for the development of scientific-theoretical and architectural-technological bases of the national acoustic intellectual monitoring network with the application of the Internet of Things Technologies.
The reporter said that the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) has developed proposals for the monitoring and improvement of the current state of e-waste disposal, as well as the problems of e-waste and ways of the solution in Azerbaijan, within the scope of scientific and socio-economic problems of e-waste.
B. Aghayev spoke about the scientific and innovation activities of the department. Works on grant projects “Development of proposals for the creation of an effective management system for electronic waste problems and their solutions” in SOCAR and "Electronic waste problems and their solutions in Azerbaijan" of  Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan are continued.
The scientist gave detailed information about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities in the department, the promotion of scientific-practical results in mass media and the measures implemented within international scientific cooperation.