Britaniyanın Kardif Universitetinin tədqiqatçıları yalana qarşı mübarizə məqsədilə yalan fikirləri insanın xəttinə görə tanıyan xüsusi proqram hazırlayıblar. “VeriPol” adlandırılmış metodikanın əsas funksiyası əl ilə yazılmış mətnin skan edilməsidir.
Yalanı ifşa edə bilməsi üçün proqrama əl ilə yazılmış mətnin surətini yükləmək lazımdır. Bundan sonra maşın insanın əlyazmasında yalan fikirlərin olub-olmadığını aydınlaşdırır.
planet-today.ru saytının məlumatında bildirilir ki, yalançıları aşkarlaya bilməsi üçün tədqiqatçılar polis arxivlərindən götürülmüş çoxsaylı yalan ifadələri proqrama yükləyiblər. Onlar əmindirlər ki, böyükhəcmli məlumatlar gələcəkdə yalan söyləyən insanları asanlıqla müəyyən etməyə imkan verəcək.
Neyron şəbəkənin sınaqdan keçirilməsindən sonra Britaniya alimlərinin yeni məhsulunun nə qədər faydalı olduğunu anlamaq mümkün olacaq. Bununla yanaşı, proqramın hüquq-mühafizə sistemi təkmilləşdiriləcək.

Scientists from Britain have learned to recognize a lie by handwriting
British researchers embarked on the path of struggle with a lie. For this they have developed a special program that is able to recognize false statements on the handwriting of a person.
The unusual program was developed by researchers at Cardiff University. The technique is called VeriPol. Its main function is handwriting scanning.
However, in order for the brainchild of British scientists to catch a person in a lie, you first need to download a copy of the handwritten text into it. And after the car itself will figure out whether a person was lying in his manuscript.
In order for the program to be able to find liars, the researchers downloaded into it an incredible number of examples of deliberately false testimony borrowed from police archives. Such a volume of data, researchers believe, will make it possible in the future to easily identify dishonest people. And this, in turn, will allow to abandon less efficient polygraphs.
True neural network has not yet been tested in the field. After all, only there it will be possible to understand how good the new development of British scientists really is, and at the same time to improve the law-enforcement system.