Fransa İntellektual Sistemlər və Robot Texnikası İnstitutunun mühəndisi Erik Lekoline robotlaşdırılmış “MobiLimb” barmağının bütün tətbiqi üsullarını nümayiş etdirən videoçarxı dərc edib.
naukatv.ru saytının məlumatına görə, xüsusi hərəkətlər vasitəsilə robot smartfona daxil olan bildirişlər və ya digər informasiya barədə xəbər verir. Qurğu ekranda baş verənləri təkrarlayaraq 4D kino effekti yaradır, smartfonun iş rejimini dəyişir, kağız üzərində şəkil çəkir, fənər funksiyasını yerinə yetirir və hətta istifadəçinin əlini sığallayır. Bundan başqa, barmaq smartfonu düz səth üzərində hərəkətə gətirir və rahat izləmə üçün onu əyir.
“MobiLimb” 5 idarəetmə mühərrikindən istifadə edərək barmağın geniş hərəkət diapazonunu təmin edir. Qurğunu standart qara plastikdən hazırlamaq və ya onu süni dəri ilə örtərək insan barmağına bənzətmək mümkündür.
Layihənin İstifadəçi İnterfeysi Proqram təminatı və Texnologiyası üzrə ACM Simpoziumunda (The ACM Symposium on User Interface Software and Technology – UIST 2018) təqdim olunması planlaşdırılır.

The French engineer made a robotized palace for the smartphone
The French engineer has developed a robotic application for smartphones and tablets. The device resembles a finger, which can serve to input and output information, as well as move the smartphone along the surface.
Eric Lecolinet from the French Institute of Intelligent Systems and Robotics published a video demonstrating all the ways to use the MobiLimb robotic finger. With the help of special movements, the robot notifies of messages or other information received on the smartphone. The device can duplicate what is happening on the screen, creating the effect of 4D-cinema, switch smartphone modes, draw on paper, perform flashlight functions, and even just stroke the user's hand. The finger is also able to move the smartphone on a flat surface and tilt it for easy viewing.
MobiLimb uses five controlled engines, providing a wide range of finger movements. The device can be released from standard black plastic or it can be covered with artificial leather, making it look like a human finger. Eric Lekoline is going to present his project at the UIST 2018 conference.