Fransa İntellektual Sistemlər və Robot Texnikası İnstitutunun mühəndisi Erik Lekoline robotlaşdırılmış “MobiLimb” barmağının bütün tətbiqi üsullarını nümayiş etdirən videoçarxı dərc edib.
naukatv.ru saytının məlumatına görə, xüsusi hərəkətlər vasitəsilə robot smartfona daxil olan bildirişlər və ya digər informasiya barədə xəbər verir. Qurğu ekranda baş verənləri təkrarlayaraq 4D kino effekti yaradır, smartfonun iş rejimini dəyişir, kağız üzərində şəkil çəkir, fənər funksiyasını yerinə yetirir və hətta istifadəçinin əlini sığallayır. Bundan başqa, barmaq smartfonu düz səth üzərində hərəkətə gətirir və rahat izləmə üçün onu əyir.
“MobiLimb” 5 idarəetmə mühərrikindən istifadə edərək barmağın geniş hərəkət diapazonunu təmin edir. Qurğunu standart qara plastikdən hazırlamaq və ya onu süni dəri ilə örtərək insan barmağına bənzətmək mümkündür.
Layihənin İstifadəçi İnterfeysi Proqram təminatı və Texnologiyası üzrə ACM Simpoziumunda (The ACM Symposium on User Interface Software and Technology – UIST 2018) təqdim olunması planlaşdırılır.

Французский инженер разработал роботизированное приложение для смартфонов и планшетов. Устройство напоминает палец, который может служить для ввода и вывода информации, а также перемещать смартфон по поверхности.
Эрик Леколине (Eric Lecolinet) из французского Института интеллектуальных систем и робототехники опубликовал видеоролик, демонстрирующий все способы применения роботизированного пальца MobiLimb. С помощью особых движений робот уведомляет о сообщениях или другой информации, поступившей на смартфон. Устройство может дублировать происходящее на экране, создавая эффект 4D-кино, переключать режимы работы смартфона, рисовать на бумаге, выполнять функции фонарика и даже просто поглаживать пользователя по руке. Палец также способен перемещать смартфон по ровной поверхности и наклонять его для удобства просмотра.
MobiLimb использует пять управляемых двигателей, обеспечивая широкий диапазон движений пальца. Устройство может быть выпущено из стандартного чёрного пластика или же его могут покрыть искусственной кожей, сделав похожим на человеческий палец. Эрик Леколине собирается представить свой проект на конференции UIST 2018.