Müasir İnternetin yaradıcısı Tim Berners-Li yeni “Inrupt” strukturunu təqdim edib. Layihə çərçivəsində istifadəçilərə öz məlumatlarını müstəqil saxlamaq hüququ verən proqramlar yaradılacaq.
lenta.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Inrupt” Berners-Linin rəhbərlik etdiyi qrupun uzun müddət çalışdığı miqyaslı “Solid” layihəsinin kommersiya tərəfini təmin edəcək. Açıq kodlu platforma bütün istifadəçilərə fərdi informasiyanı saxlamaq və paylaşmaq üçün seçim imkanı yaradır.
Lakin bu prinsip İnternetdə mövcud məlumatların saxlanılması qaydaları ilə ziddiyyət təşkil edir. Qaydalara görə, istifadəçilərin fərdi məlumatları böyük İT-şirkətlərə – axtarış sistemləri, sosial şəbəkələr və messencerlərə təqdim olunur. Korporasiyalar bütün məlumatları öz serverlərində saxlayan inhisarçılardır. Bu, məlumatlarda haker hücumları üçün boşluq yaradır.
“Solid” məlumatların “DWeb” antivirus proqram təminatı və ya desentralizasiya edilmiş İnternetdə saxlanılması və mübadiləsi üçün alətdir. Belə sistemdə informasiya serverlərdən yan keçməklə ötürülür. Sistemin tərəfdarlarının fikrincə, bu, korporasiya və dövlət tərəfindən istifadəçilərin həyatına müdaxiləni minimuma endirir.

Создатель современного интернета Тимоти Бернерс-Ли (Timothy Berners-Lee) представил новую структуру Inrupt. В рамках проекта будут созданы приложения, передающие юзерам право самостоятельно хранить свои данные.
Inrupt обеспечит коммерческую сторону масштабного проекта Solid, над которым команда Бернерса-Ли работает уже несколько лет. Эта платформа с открытым кодом позволяет всем юзерам выбирать, где хранить свою личную информацию и с кем ею делиться.
Этот принцип идет вразрез с существующими правилами хранения данных в сети, где все пользователи отдают личную информацию крупным IT-компаниям — поисковикам, соцсетям, мессенджерам. Корпорации являются монополистами, удерживающими все данные на своих серверах. Это делает массивы данных уязвимыми для хакерских атак.
Solid является инструментом для обмена данными и их хранения в DWeb или децентрализованном интернете. В такой системе информация будет передаваться, минуя серверы. Это, по мнению сторонников данной системы, минимизирует вмешательство корпорации и государства в жизнь юзеров. Ранее Бернерс-Ли неоднократно заявлял, что именно в таком виде и задумывал интернет несколько десятков лет назад.
«Несмотря на все хорошее, чего мы достигли, интернет превратился в двигатель неравенства и разделения под влиянием мощных сил, которые используют его для своих собственных целей», — сообщил Бернерс-Ли. По его мнению, именно сейчас наступил критический и переломный момент в истории мировой сети, когда следует поменять ее уклад.