Dronların idarə olunması üçün eynək hazırlanıb
ABŞ ordusunun tədqiqat laboratoriyası, Pensilvaniya Universiteti və Nyu-York Universitetinin mütəxəssisləri dronların idarə olunması üçün eynək təqdim ediblər.
robo-hunter.com saytının məlumatında bildirilir ki, “Tobii Pro Glasses 2” HD kamera və insanın başının vəziyyətini müəyyən edən inersiyalı ölçü modulundan ibarət olan gözlərin izlənilməsi sistemi ilə təchiz edilib. Dərin neyron şəbəkənin köməyilə sistem bir və ya bir neçə kopterin yönəlməli olduğu istiqaməti təyin edir. “Tobii Pro Glasses 2” “NVIDIA Jetson TX2” portativ prosessoruna qoşulub. Sistem avtonom işləyir və xarici sensorlara əsaslanmır.
İstehsalçıların sözlərinə görə, qurğu təkmilləşdirilməlidir: 3D-naviqasiya nöqtəsini təyin etmək üçün “Tobii Pro Glasses 2” 2D-koordinatdan istifadə edir, sonra təsadüfi olaraq, öncədən müəyyən edilmiş təhlükəsizlik zonasının daxilində nöqtənin dərinliyini seçir.
İstehsalçılar gələcəkdə 3D-naviqasiyanın dərinliyini nizama salmaqla yanaşı, qurğuya səs və jest rejimi əlavə etməyi planlaşdırırlar.
Tədqiqatçılar ümid edirlər ki, yeni texnologiya dronların təhlükəsiz idarə edilməsində fiziki imkanları məhdud insanlara kömək edəcək.

В США создали очки для управления дроном
Команда разработчиков из Университета Пенсильвании, Исследовательской лаборатории армии США и Нью-Йоркского университета представила очки для управления дронами.
Очки оснащены Tobii Pro Glasses 2 — системой отслеживания глаз, которая включает в себя HD-камеру и инерциальный измерительный модуль, который определяет положение головы человека по отношению к дрону. С помощью глубокой нейронной сети система вычисляет точку, куда нужно направляться одному или сразу нескольким коптерам.
Tobii Pro Glasses 2 подключена к портативному процессору NVIDIA Jetson TX2. Система автономна и не полагается на внешние датчики.
По словам создателей, разработка работает неидеально: чтобы вычислить точку 3D-навигации, она использует 2D-координату, а затем случайным образом выбирает глубину точки в пределах заранее определенной зоны безопасности.
В будущем разработчики планируют добавить голосовой режим и режим жестов, попутно отрегулировав глубину 3D-навигации.
Исследователи надеются, что их технология поможет людям с ограниченными возможностями безопасно управлять дронами.