Dronların idarə olunması üçün eynək hazırlanıb
ABŞ ordusunun tədqiqat laboratoriyası, Pensilvaniya Universiteti və Nyu-York Universitetinin mütəxəssisləri dronların idarə olunması üçün eynək təqdim ediblər.
robo-hunter.com saytının məlumatında bildirilir ki, “Tobii Pro Glasses 2” HD kamera və insanın başının vəziyyətini müəyyən edən inersiyalı ölçü modulundan ibarət olan gözlərin izlənilməsi sistemi ilə təchiz edilib. Dərin neyron şəbəkənin köməyilə sistem bir və ya bir neçə kopterin yönəlməli olduğu istiqaməti təyin edir. “Tobii Pro Glasses 2” “NVIDIA Jetson TX2” portativ prosessoruna qoşulub. Sistem avtonom işləyir və xarici sensorlara əsaslanmır.
İstehsalçıların sözlərinə görə, qurğu təkmilləşdirilməlidir: 3D-naviqasiya nöqtəsini təyin etmək üçün “Tobii Pro Glasses 2” 2D-koordinatdan istifadə edir, sonra təsadüfi olaraq, öncədən müəyyən edilmiş təhlükəsizlik zonasının daxilində nöqtənin dərinliyini seçir.
İstehsalçılar gələcəkdə 3D-naviqasiyanın dərinliyini nizama salmaqla yanaşı, qurğuya səs və jest rejimi əlavə etməyi planlaşdırırlar.
Tədqiqatçılar ümid edirlər ki, yeni texnologiya dronların təhlükəsiz idarə edilməsində fiziki imkanları məhdud insanlara kömək edəcək.

Glasses for managing drones
A team of developers from the University of Pennsylvania, the US Army Research Laboratory and New York University presented glasses for the management of drones.
The glasses are equipped with Tobii Pro Glasses 2, an eye tracking system that includes an HD camera and an inertial measuring module that detects the position of the human head in relation to the drone. With the help of a deep neural network, the system calculates the point at which to send to one or several copters at once.
Tobii Pro Glasses 2 is connected to the portable processor NVIDIA Jetson TX2. The system is autonomous and does not rely on external sensors.
According to the creators, the development works imperfectly: to calculate the point of 3D navigation, it uses a 2D coordinate, and then randomly selects the depth of the point within a predefined security zone.
In the future, developers are planning to add voice mode and gesture mode, simultaneously adjusting the depth of 3D navigation.