“Google” e-poçtun istifadəçi məlumatlarını kənar şəxslərə verdiyini etiraf edib
“Google” nümayəndələri istifadəçi məlumatlarının kənar proqram istehsalçılarına əlçatan olduğunu təsdiq ediblər.
Məlum olub ki, “Gmail”də müxtəlif poçt və reklam genişlənmələri istifadəçilər haqqında informasiya toplayırlar. “Google”ın məxfilik siyasətinə uyğun olaraq, bu firmalar informasiyanın toplanması və emalı haqqında istifadəçiləri məlumatlandırmalıdır.
Lakin ABŞ hakimiyyəti aydınlaşdırıb ki, bütün istehsalçılar istifadəçilərə onların yazışmalarını oxuduqlarını və ya məlumatı üçüncü şəxslərə ötürdüklərini bildirmirlər. Hüquqşünaslar İT-nəhəngdən qaydaları pozan şirkətlərin siyahısını tələb ediblər.
lenta.ru saytının məlumatına görə, 26 sentyabrda dinləmələr zamanı bu məsələnin aydınlaşdırılması planlaşdırılır. Həmin gün məlumatların təhlükəsizlik məsələlərini senatorlarla “Google”, “Apple”, “AT&T” və “Twitter” nümayəndələri müzakirə edəcək.
Qeyd edək ki, daha əvvəl “Google” və “MasterCard” arasında gizli sazişin imzalanması məlum olmuşdu. Ödəmə sistemi bir neçə il ərzində İT-nəhəngə istifadəçilərin ödəniş məlumatlarını təqdim etmişdi. Bu məlumatlar sayəsində “Google” analitikləri reklamın effektivliyini müəyyən etmişdilər.

Google призналась в выдаче посторонним данных пользователей почты
Представители Google подтвердили, что данные пользователей доступны посторонним разработчикам приложений.
Выяснилось, что различные почтовые и рекламные расширения в Gmail собирают информацию о юзерах. В соответствии с политикой конфиденциальности Google, эти фирмы должны информировать пользователей о сборе и обработке их данных.
Однако американские власти выяснили, что не все разработчики сообщают пользователям о том, что читают их переписку или передают информацию третьим лицам. Законодатели запросили у IT-гиганта список компаний-нарушителей. Руководство Google отправило сенаторам США письмо, где сообщило, что компания использует автоматические проверки и отчеты исследователей безопасности. Ответа на поставленный вопрос сотрудники не дали.
Власти планируют прояснить этот вопрос на слушаниях 26 сентября. В этот день вопросы безопасности данных с сенаторами обсудят представители Google, Apple, AT&T и Twitter.
Ранее стало известно о тайной сделке между Google и MasterCard. Платежная система несколько лет выдавала IT-гиганту платежные данные пользователей. С их помощью аналитики Google определяли эффективность рекламы.