“Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi işlənilib
Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 20 sentyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilmişdir. Bu Proqram çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sisteminin işlənməsi haqqında qərar qəbul etmiş, qərarın icrası AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.
Elmi şuranın iclasında institutun baş mütəxəssisi Əfruz Qurbanova qurumun 16 saylı şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bugünədək xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən 500 azərbaycanlı alim haqqında məlumatlar toplanılmış, şöbə əməkdaşları tərəfindən emal edilərək sayta yerləşdirilmişdir.
Alimlər haqqında məlumatlar Azərbaycan Respublikası Diasporla iş üzrə Dövlət KomitəsiAzərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, həmçinin ölkənin bir sıra təhsil müəssisələri ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində əldə edilmişdir.
Ə.Qurbanova saytın strukturunu təqdim edərək onun “Ana səhifə”, “Haqqımızda”, “Rəsmi sənədlər”, “Statistik göstəricilər”, “Faydalı linklər” və “Əlaqə” bölməsindən ibarət olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərəcək saytda 4 göstərici üzrə axtarış imkanı yaradılmışdır.
Məruzəçi saytın “Statistik göstəricilər” bölməsi haqqında da məlumat verdi. Bildirdi ki, burada xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən alimlərin ölkələr, elm sahələri və cinsi mənsubiyyət üzrə statistikası təqdim olunmuşdur.
Sonda “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sisteminin strukturu və istismarına dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra təkliflər səsləndirildi.

Известно, что распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 20 сентября 2016 года была утверждена «Государственная программа реализации Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2016-2020 годы». В рамках этой программы Национальная академия наук Азербайджана приняла решение о разработке информационной системы "Диаспора азербайджанских ученых", а исполнение этого распоряжения было поручено Институту информационных технологий НАНА.
На заседании Ученого совета главный специалист института Афруз Гурбанова дала информацию об информационной системе «Диаспора азербайджанских ученых», разработанной сотрудниками Отдела №16. Она отметила, что до настоящего времени сотрудниками отдела была собрана, обработана и размещена на сайте информация о 500 азербайджанских ученых, проживающих и работающих в зарубежных странах.
Информация об ученых была получена в сотрудничестве с Государственным комитетом по работе с диаспорой Азербайджанской Республики, министерством иностранных дел Азербайджанской Республики, министерством образования Азербайджанской Республики, Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, научными учреждениями и организациями НАНА, а также рядом учебных заведений страны.
А.Гурбанова предоставила информацию о структуре сайта. Она довела до сведения, что сайт состоит из разделов: «Главная», «О нас», Официальные документы», «Статистические отчеты», «Полезные ссылки» и «Контакты». Она отметила, что сайт будет функционировать на азербайджанском, английском и русских языках и что на сайте поиск можно осуществить по четырем параметрам.
Также выступившая дала информацию о разделе «Статистические отчеты». Она сказала, что здесь представлены статистические данные об ученых, проживающих и работающих в зарубежных странах, по странам, научным областям, гендерному признаку.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно информационной системы «Диаспора азербайджанских ученых», был озвучен ряд предложений.