“Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi işlənilib
Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 20 sentyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilmişdir. Bu Proqram çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sisteminin işlənməsi haqqında qərar qəbul etmiş, qərarın icrası AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.
Elmi şuranın iclasında institutun baş mütəxəssisi Əfruz Qurbanova qurumun 16 saylı şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bugünədək xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən 500 azərbaycanlı alim haqqında məlumatlar toplanılmış, şöbə əməkdaşları tərəfindən emal edilərək sayta yerləşdirilmişdir.
Alimlər haqqında məlumatlar Azərbaycan Respublikası Diasporla iş üzrə Dövlət KomitəsiAzərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, həmçinin ölkənin bir sıra təhsil müəssisələri ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində əldə edilmişdir.
Ə.Qurbanova saytın strukturunu təqdim edərək onun “Ana səhifə”, “Haqqımızda”, “Rəsmi sənədlər”, “Statistik göstəricilər”, “Faydalı linklər” və “Əlaqə” bölməsindən ibarət olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərəcək saytda 4 göstərici üzrə axtarış imkanı yaradılmışdır.
Məruzəçi saytın “Statistik göstəricilər” bölməsi haqqında da məlumat verdi. Bildirdi ki, burada xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən alimlərin ölkələr, elm sahələri və cinsi mənsubiyyət üzrə statistikası təqdim olunmuşdur.
Sonda “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sisteminin strukturu və istismarına dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra təkliflər səsləndirildi.

Information system of "Azerbaijani scientists diaspora" was developed
It is known that the State Program for the implementation of the National Strategy for the Development of Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020 was approved by the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 20 September 2016. Within the framework of this program, the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan has made a decision on the development of the "Azerbaijani Scientists Diaspora" information system, and the execution of the decision was entrusted to the Institute of Information Technology of ANAS.
At the meeting of the scientific council, the chief specialist of the institute, Afruz Gurbanova, informed about the "Azerbaijani scientists diaspora" information system prepared by the staff of the department. He said that up to now, 500 Azerbaijani scholars living and working abroad have been gathered and posted by the department staff.
Information about scientists was obtained in cooperation with  State Committee on Affairs with the Diaspora of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan,  Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, scientific institutions and organizations of ANAS, as well as a number of educational institutions of the country .
A.Gurbanova presented the structure of the site and noted that it consists of "Home", "About Us", "Official Documents", "Statistical Indicators", "Useful Links" and "Contacts" sections. He noted that the search for 4 indicators in Azerbaijani, Russian and English languages ​​was made.
The reporter also informed about the site's Statistical Indicators section. She said that statistics on countries, science, and gender affiliated scholars living and working abroad were presented here.
At the end of the meeting, the participants exchanged views on the structure and operation of the "Azerbaijan Scientists Diaspora" information system, and made a number of proposals.
It is known that the “State Program for the implementation of the National Strategy for the Development of Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020” was approved by the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 20 September 2016. Within the framework of this program, the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences has made a decision on the development of the Information system of “Azerbaijani Scientists Diaspora”, and the execution of the decision was entrusted to the Institute of Information Technology of ANAS.
At the meeting of the scientific board, the chief specialist of the institute, Afruz Gurbanova, informed about the "Azerbaijani scientists diaspora" information system prepared by the staff of the department.