Yeni texnologiya qonşu otaqdakı insanların sayını təyin edəcək
Kaliforniya Universitetinin professoru Yasamin Mostofinin rəhbərliyi altında çalışan mütəxəssislər komandası otaqdan kənarda quraşdırılmış aparaturanın köməyilə həmin otaqdakı insanların sayını dəqiqliklə təyin etməyə imkan verən texnologiya hazırlayıb.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, otaqdakı insanların sayını təyin etmək üçün yalnız iki qurğu lazımdır: simsiz ötürücü aparat və siqnal qəbuledicisi. Hər iki qurğu könüllülər olan otağın divarının arxasına yerləşdirilə bilər, lazımi otaqda qurğuların ilkin kalibrlənməsi tələb olunmur, həm də operatora ehtiyac yoxdur.
Otaqdakı insanların sayı qəbul edilən siqnalın (RSSI) səviyyə göstəricisinə görə qiymətləndirilir. “Wi-Fi” radiosiqnalı istiqamətində görüşən insanların sayından asılı olaraq qəbul edilən siqnalın gücü dəyişir. Həmçinin başqa fiziki maneələr, ən çox binaların divarları qəbul edilən siqnalın gücünə təsir edir. Lakin Mostofinin qrupu bu problemi aradan qaldırıb.
Mostofinin fikrincə, yeni texnologiya təhlükəsizlik sistemləri və enerji sərfiyyatının idarə edilməsi sistemlərində tətbiq edilə bilər.

Инженеры лаборатории профессора Ясамин Мостофи (Yasamin Mostofi) Калифорнийского университета в Санта-Барбаре разработали технологию, позволяющую с большой точностью пересчитать людей в помещении с помощью аппаратуры, размещенной за его пределами.
Для подсчета людей в комнате нужны только два устройства: беспроводной передатчик и приемник сигнала. Оба можно разместить за стеной того помещения, в котором находятся добровольцы; не требуется ни предварительной калибровки устройств в нужной комнате, ни присутствия оператора.
Число людей в комнате оценивается по показателю уровня принимаемого сигнала (RSSI). В зависимости от того, сколько людей встречается на пути радиосигнала Wi-Fi, меняется мощность принимаемого сигнала. На него также влияют другие физические препятствия, больше всего — стены зданий. Но группа Мостофи показала, что влиянием стен можно пренебречь, обрабатывая информацию о значительных перепадах RSSI.
В алгоритме, который обрабатывает данные приемника сигнала, разработчики использовали элементы теории восстановления — раздела теории вероятности, описывающем отказ и восстановление элементов систем.