Süni intellekt onlarla yad planetli siqnalı müəyyən edib
Dünyadan kənar ağılın (Search for Extraterrestrial Intelligence – SETI) axtarışı proqramı üzrə işləyən astronomlar süni intellektin köməyi ilə Yer kürəsindən kənar sivilizasiyalardan 72 siqnal aşkar ediblər. Alimlər “Green Bank Telescope” radio teleskopunun təxminən 400 terabayt həcmdə məlumatını təhlil edib və bu nəticəyə gəliblər ki, qeyd olunan məlumatlarda həqiqətən “ağıllı başlanğıc”ın izlərinə rast gəlinir.
Bütün seçilmiş siqnallar qısadır (hər biri 5 millisaniyə) və onlar özündə yüksək və aşağı tezlikli radio dalğalarını ehtiva edir.
mir24.tv saytının məlumatına görə, ilk dəfə 2007-ci ildə Qərbi Virciniya Universitetindən olan astronom Dunkan Lorimer Yer kürəsindən kənar sivilizasiyaların siqnalları haqqında fərziyyə irəli sürüb.
Lorimerin məlumatını beş il sonra onun Mançester Universitetindən olan Britaniyalı həmkarı Deniyel Tornton təsdiq edib. O analoji dörd radio impulsu (fast radio bursts – FRB) aşkar edib.
2018-ci ildə isə, ABŞ-ın bir neçə universitetinin astronomları eyni zamanda 9 FRB qeyd edə biliblər. Alimlər onların mənbəyini təyin ediblər: o, Yer kürəsindən 3 milyard işıq ilində yerləşmiş cırtdan qalaktikasından daxil olub. Digər siqnalların da mənbəyinin bu qalaktikadan olması təxmin olunur.

AI program detects dozens of ‘alien’ signals from far-off galaxy
Astronomers working in the Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) program using artificial intelligence have detected 72 signals from extraterrestrial civilizations, Komsomolskaya Pravda reports. Scientists analyzed about 400 terabytes of data from the radio telescope Green Bank Telescope and concluded that they really traced a "reasonable beginning".
All the allocated signals are short (5 milliseconds each) and include radio waves of high and low frequencies. The delay time of low frequencies is relatively high in all cases, a multiple of 187.5.
An astronomer Duncan Lorimer from the University of West Virginia made the first hypothesis about signals of extraterrestrial civilizations in 2007. He found fast radio bursts (FRB) among the archival data - the records of observations for 2001.
Five years later Lorimer's information was confirmed by his British colleague Daniel Thornton of the University of Manchester. He found four more similar radio pulses. Studies are still ongoing, so far 72 FRBs have been fixed.
In 2018, astronomers from several US universities were able to record nine FRBs at once. Scientists have established their source: it is in a dwarf galaxy located 3 billion light years from Earth. From the Earth, the star system is visible in the constellation of the Auriga. Presumably, the source of the remaining signals is also in this galaxy.