Süni intellekt onlarla yad planetli siqnalı müəyyən edib
Dünyadan kənar ağılın (Search for Extraterrestrial Intelligence – SETI) axtarışı proqramı üzrə işləyən astronomlar süni intellektin köməyi ilə Yer kürəsindən kənar sivilizasiyalardan 72 siqnal aşkar ediblər. Alimlər “Green Bank Telescope” radio teleskopunun təxminən 400 terabayt həcmdə məlumatını təhlil edib və bu nəticəyə gəliblər ki, qeyd olunan məlumatlarda həqiqətən “ağıllı başlanğıc”ın izlərinə rast gəlinir.
Bütün seçilmiş siqnallar qısadır (hər biri 5 millisaniyə) və onlar özündə yüksək və aşağı tezlikli radio dalğalarını ehtiva edir.
mir24.tv saytının məlumatına görə, ilk dəfə 2007-ci ildə Qərbi Virciniya Universitetindən olan astronom Dunkan Lorimer Yer kürəsindən kənar sivilizasiyaların siqnalları haqqında fərziyyə irəli sürüb.
Lorimerin məlumatını beş il sonra onun Mançester Universitetindən olan Britaniyalı həmkarı Deniyel Tornton təsdiq edib. O analoji dörd radio impulsu (fast radio bursts – FRB) aşkar edib.
2018-ci ildə isə, ABŞ-ın bir neçə universitetinin astronomları eyni zamanda 9 FRB qeyd edə biliblər. Alimlər onların mənbəyini təyin ediblər: o, Yer kürəsindən 3 milyard işıq ilində yerləşmiş cırtdan qalaktikasından daxil olub. Digər siqnalların da mənbəyinin bu qalaktikadan olması təxmin olunur.

Братья по разуму: ИИ распознал десятки инопланетных сигналов
Астрономы, работающие по программе поиска внеземного разума (Search for Extraterrestrial Intelligence – SETI) с помощью искусственного интеллекта обнаружили 72 сигнала от внеземных цивилизаций. Ученые проанализировали примерно 400 терабайт данных радиотелескопа Green Bank Telescope и пришли к выводу, что в них действительно прослеживается «разумное начало».
Все выделенные сигналы короткие (по 5 миллисекунд каждый) и включают в себя радиоволны высоких и низких частот. Время запаздывания низких частот относительно высоких во всех случаях кратно числу 187,5.
Впервые гипотезу о сигналах внеземных цивилизаций высказал астроном Дункан Лоример из Университета Западной Вирджинии в 2007 году. Он обнаружил быстрые радиоимпульсы (fast radio bursts – FRB) среди архивных данных – записей наблюдений за 2001.
Пять лет спустя информацию Лоримера подтвердил его британский коллега Дэниел Торнтон из Университета Манчестера. Он обнаружил еще четыре аналогичных радиоимпульса. Исследования продолжаются до сих пор, к настоящему времени зафиксированы 72 FRB.
В 2018 году астрономы нескольких университетов США смогли зафиксировать сразу девять FRB. Ученые установили их источник: она находится в карликовой галактике, расположенной в 3 миллиардах световых годах от Земли. С Земли звездная система видна в созвездии Возничего. Предположительно, источник остальных сигналов также находится в этой галактике.