Bu gün proqramçıların peşə bayramıdır
13 sentyabr peşəkar fəaliyyətini proqramlaşdırma sahəsi ilə bağlayan proqramçıların bayramıdır. Bu qeyri-rəsmi bayram ilin 256-cı günündə (2 qüvvət üstü 8 ədədinin şərəfinə) qeyd edilir.
calend.ru saytının məlumatına görə, həmin təqvimin qeyd olunması fikri rusiyalı proqramçılar Mixail Çervyakov və Valentin Balt tərəfindən irəli sürülüb. Bu gün il 365 gündən ibarət olarsa sentyabrın 13-ü, hər dörd ildən bir isə sentyabrın 12-si keçirilir.
Qeyd edək ki, hələ 2009-cu ildə Rusiyanın prezidenti Dmitriy Medvedev Proqramçılar gününün peşə bayramı kimi təsdiq olunması haqda fərman imzalamışdır.

Day of the Programmers
By the end of 2009, in Russia, a professional holiday programmer was set up, established by the Presidential Decree No. 1034 of 11 September 2009, initiated by the Ministry of Communications and Mass Communications of the Russian Federation
According to this document, the Programmer's Day is celebrated in Russia on the 256th day of the year - on September 13, and if the leap year is on September 12th. The number 256 is chosen because this is the number of integers that can be expressed using one eight-bit byte, and this is the maximum power of 2, which is less than the number of days in the year - 365.
It should be noted that in 2009, Russian President Dmitry Medvedev signed a Decree on Approval of the Programmer's Day as a professional holiday.