Havada adi dronlardan dörd dəfə çox qala bilən dron təqdim edilib
ABŞ-ın “Impossible Aerospace” startapı enerji yükləmək üçün yerə enmədən 2 saata qədər uçmaq imkanına malik kvadrokopter təqdim edib. İstehsalçıların sözlərinə görə, onun “US-1” “uçan akkumulyator”u havada rəqib modellərdən 4-5 dəfə daha uzun müddət dayanır.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, müasir pilotsuz təyyarələrin böyük əksəriyyətinin batareyasının həcmi 25-30 dəqiqədən çox davam edən uçuş zamanı kifayət etmir.
“Bizim qurğumuz “Tesla” elektrik avtomobillərinin akkumulyator blokuna bənzər çox kiçik qidalanma elementindən hazırlanıb və biz onları aparatın struktur inşaat kərpicləri kimi istifadə edirik”, – şirkətin rəhbəri Spenser Qor deyib.
hitech.vesti.ru  saytının məlumatına görə, “US-1” ilk dəfə Las-Veqasda keçirilən “InterDrone 2018” sərgisində nümayiş etdirilib. O, 26 düymlük çərçivə, istilik və optik tənzimləyicilər, GPS və 75 kilometrə qədər məsafəyə 67 km/saata qədər sürətlə uça bilmək imkanına malikdir. Onun akkumulyatoru bir saata enerji ilə tam dolur.
Şirkət artıq “US-1”i ABŞ-da yanğın söndürən, polis və kəşfiyyat-xilasetmə komandalarına satır. Dronun çatdırılmasına isə, ilin sonuna kimi başlanacaq. Kameralar və digər əlavə aksessuarlar daxil olmayan baza modelin qiyməti 7000 ABŞ dollarından başlayır.

Американский стартап Impossible Aerospace анонсировал квадрокоптер, который способен летать на протяжении до 2-х часов, не приземляясь для подпитки энергией. Как утверждает производитель, его «летающий аккумулятор» US-1 держится в воздухе в 4–5 раз дольше, чем конкурирующие модели.
Для сравнения, объема батареи подавляющей части современных беспилотников хватает на 25–30 минут полета, после чего им необходима перезарядка. Как говорит глава компании Спенсер Гор, бывший инженер SpaceX и экс-аккумуляторщик в Tesla, US-1 может летать настолько долго, поскольку источник его питания «служит еще и в качестве первичной структуры» дрона.
«Наше устройство сделано из множества очень маленьких элементов питания, совсем как аккумуляторный блок в электромобилях Tesla, и мы используем их в качестве структурных строительных кирпичиков нашего аппарата», — сказал Гор.
US-1 впервые был показан в начале сентября на выставке InterDrone 2018 в Лас-Вегасе. БПЛА обладает 26-дюймовой рамой, тепловыми и оптическими датчики, GPS, и может летать со скоростью до 67 км/ч на расстояние до 75 км. Его аккумулятор, утверждают в Impossible Aerospace, полностью заряжается меньше чем за час.
Компания уже продает US-1 пожарным, полицейским и разведывательно-спасательным командам в США. Поставки дрона начнутся до конца года. Цена за базовую модель, без дополнительных аксессуаров вроде камер в комплекте, начинается с $7000.