Yeni qurğu uşaqların qadcetlərdən asılılığını məhdudlaşdıracaq
31 avqust – 5 sentyabr tarixlərində Almaniyanın paytaxtı Berlində keçirilən “IFA 2018” – Beynəlxalq istehlak elektronikası sərgisində uşaqların qadcetlərdən asılılığını məhdudlaşdırmağa kömək edəcək yeni qurğu təqdim edilib.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “TechDen” adlı qurğu bloklama stansiyası, eyni zamanda 26 santimetrədək diaqonallı ekrana malik 2 ədəd smartfon və ya planşet üçün anbardan ibarətdir. Valideynlər “iOS” və ya “Android” əməliyyat sistemləri üçün xüsusi proqramı yükləməklə, uşaqların mobil qurğulardan gündəlik istifadəsini planlaşdırmaq imkanı əldə edirlər. Bu plana uyğun olaraq, uşaqların hər biri öz qadcetindən müəyyən edilmiş vaxt ərzində istifadə edə bilər.
Ekranda əks olunan informasiya “icazə” seansının bitməsinə nə qədər vaxt qaldığı haqda uşağa məlumat verir. Bununla yanaşı, valideynlər uşağın mobil qurğudan nə zaman və necə istifadə etdiyinə nəzarət edə, həmçinin onun istifadə tezliyini izləyə bilərlər. Təyin edilmiş “normativ”ə müntəzəm olaraq, əməl edən uşaq valideynlərindən həvəsləndirici mükafat tələb etmək hüququna malikdir.
Hazırda qurğunu “Kickstarter” kraudfandinq (layihənin reallaşdırılması məqsədilə geniş kütlələrdən maliyyə cəlb olunması mexanizmi) platformasından 119 dollara əldə etmək mümkündür.

Устройство TechDen поможет родителям ограничить зависимость детей от гаджетов
Во многих странах родители бьют тревогу: зависимость детей от гаджетов стремительно приобретает размеры эпидемии. Вопрос уже не стоит о полном «излечении» подрастающего поколения, а всего лишь о том, как эту зависимость ограничить. Устройство TechDen, представленное на выставке потребительской электроники в Берлине IFA 2018 – еще одна попытка найти подход к решению данной проблемы.
TechDen представляет собой станцию блокировки и одновременно хранилище для двух смартфонов или планшетов с диагональю экрана до 26 см. Загрузив специальное приложение для iOS или Android, родители получают возможность планировать ежедневное пользование детьми мобильными устройствами. В соответствии с «планом», каждый из детей в определенное время получает доступ к своему гаджету на установленное время.
Отображенная на экране информация сообщает ребенку, сколько времени осталось до конца «разрешенного» сеанса. При этом родители могут контролировать, когда и как ребенок пользовался мобильным устройством, а также отслеживать частоту его использования. Если ребенок систематически укладывается в установленный «норматив», то он вправе требовать от родителей поощрительный приз, к примеру, в виде мороженого.
TechDen в настоящее время проходит «раскрутку» на Kickstarter, где его можно приобрести, внеся залог в 119 долларов, при условии, что однажды начнется его серийное производство.