“LG” şirkəti süni intellektlə təchiz olunmuş ekzoskeleti təqdim edib. Qurğu öz peşəsinə görə iş gününün çox hissəsini ayaq üstündə keçirməyə məcbur olan insanlar üçün nəzərdə tutulub.
techcult.ru saytının məlumatında bildirilir ki, ekzoskeletin elementlərindən biri döşəmədə sürüşməni təmin edən və öz istifadəçisinin fizioloji xüsusiyyətlərinə avtomatik uyğunlaşan ayaqqabılardır. İstehsalçıların fikrincə, bunun sayəsində oynaqlara yüklənmə azalır. “LG CLOi SuitBot”a inteqrasiya edilmiş süni intellekt özü öyrənmək, istifadəçiyə və onu əhatə edən mühitə uyğunlaşmaq imkanına malikdir.
Qeyd edək ki, “LG CLOi SuitBot” ilk ekzoskelet deyil. “Honda”, “Panasonic”, “Lockheed Martin” və digər tanınmış şirkətlər analoji qurğuların istehsalı ilə məşğul olublar. Yeni ekzoskeletin imkanları haqqında hələ ki, ətraflı məlumat verilmir. Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, ekzoskelet Almaniyanın paytaxtı Berlində keçiriləcək “IFA 2018” Beynəlxalq istehlak elektronikası sərgisində təqdim ediləcək.

LG introduced the exoskeleton with artificial intelligence
South Korean company LG has recently increasingly engaged in the subject of robotics. So, last year published a series of robots that help around the house and performing “reference” functions in airports and public areas. Now represented by the exoskeleton of the lower body called the LG CLOi SuitBot with support of artificial intelligence.
His “target audience” – people in virtue of their profession are forced most of the working day to spend on your feet. One element of the exoskeleton of sandals, an effortless slide on the floor and automatically adapts to the physiological characteristics of the user. According to the developers, because of this, reducing the load on the joints. Built-in LG CLOi SuitBot artificial intelligence has the ability to self-learn, to adapt to the user and the environment, thereby increasing its effectiveness.
LG CLOi SuitBot is not the first exoskeleton. Similar developments were noted Honda, Panasonic, Lockheed Martin and other well-known companies. Still unknown details about all the possibilities of a new exoskeleton, as well as its cost. As representatives of the company LG CLOi SuitBot will be presented at the annual communication, electronics and home appliances IFA-2018 in Berlin.