Əşyaların İnterneti 5 il sonra dünyanı necə dəyişdirəcək?
Müasir texnologiyalar dünyanı dəyişdirməyə davam edir. Vaxtilə kompüter və İnternet, daha sonra smartfonlar həyatımıza böyük təsir göstərib. İndi isə pilotsuz uçan aparatlar, blokçeyn və Əşyalar İnterneti gündəlik həyatımıza daxil olur.
hi-news.ru saytının məlumatında bildirilir ki, Business Insider nəşrinin proqnozuna görə, 2023-cü ilədək istehlakçı, biznes və hökumət təşkilatları tərəfindən 40 milyard ağıllı qurğu istifadədə olacaq. Söhbət yalnız ağıllı kolonka və lampalardan getmir. Ağıllı qurğular bazarın hər bir seqmentinə qoşulmağa hazırdır və bu, 5 il sonra reallaşacaq. İstehlak bazarında ağıllı qurğuların evlərdə tətbiqi davam edəcək. Simsiz qoşulmanın köməyi ilə idarə olunacaq lampalar, kolonkalar və məişət cihazları sırasına geyim və ayaqqabı da əlavə olunacaq. Bundan əlavə, müəssisə və təşkilatlarda ağıllı qurğular avtomatlaşdırma rolunu oynamağa davam edəcək. Ofis və istehsalda eyni cihazlardan istifadə ediləcək, lakin onlar daha ağıllı və sərbəst olacaq.
2023-cü ilədək hökumət təşkilatları ağıllı şəhərlərin inkişafını stimullaşdırmaqla məşğul olacaq. Ağıllı izləmə kameraları, şəhər işıqları və sayğaclar cinayətkarlıqla mübarizə aparacaq və kommunal xidmətlərin idarə edilməsini asanlaşdıracaq.

Как Интернет вещей изменит мир через 5 лет
Современные технологии продолжают трансформировать мир вокруг нас. Когда-то огромное влияние оказали компьютеры и Интернет, затем смартфоны. Сегодня мы наблюдаем за тем, как в мир входят дроны, блокчейн и Интернет вещей. Остановимся на последнем пункте и представим, как Интернет вещей сможет изменить наш мир.
Незаметно для многих сегодня выходит огромное количество умных устройств. Согласно прогнозам Business Insider, уже к 2023 году среди потребителей, бизнеса и правительственных организаций уживутся 40 миллиардов таких устройств. Речь не только об умных колонках и лампочках. Умные устройства готовы влиться в каждый сегменты рынка и сделают это через пять лет.
На потребительском рынке умные устройства продолжат заполнять дома. Лампочки, колонки и бытовые приборы, которые будут управляться с помощью беспроводного подключения дополнятся одеждой и обувью.
Для организаций умные устройства продолжат играть роль автоматизации. На офисе и производстве останутся все те же приборы, но они станут умнее и самостоятельнее, сокращая время на работу с ними.
Правительственные организации к 2023 году займутся стимулированием развития интеллектуальных городов. Умные камеры слежения, городские фонари и счетчики сделают борьбу с преступностью и управление коммунальными услугами проще. Эта область должна привлечь большой объем инвестиций.