Əşyaların İnterneti 5 il sonra dünyanı necə dəyişdirəcək?
Müasir texnologiyalar dünyanı dəyişdirməyə davam edir. Vaxtilə kompüter və İnternet, daha sonra smartfonlar həyatımıza böyük təsir göstərib. İndi isə pilotsuz uçan aparatlar, blokçeyn və Əşyalar İnterneti gündəlik həyatımıza daxil olur.
hi-news.ru saytının məlumatında bildirilir ki, Business Insider nəşrinin proqnozuna görə, 2023-cü ilədək istehlakçı, biznes və hökumət təşkilatları tərəfindən 40 milyard ağıllı qurğu istifadədə olacaq. Söhbət yalnız ağıllı kolonka və lampalardan getmir. Ağıllı qurğular bazarın hər bir seqmentinə qoşulmağa hazırdır və bu, 5 il sonra reallaşacaq. İstehlak bazarında ağıllı qurğuların evlərdə tətbiqi davam edəcək. Simsiz qoşulmanın köməyi ilə idarə olunacaq lampalar, kolonkalar və məişət cihazları sırasına geyim və ayaqqabı da əlavə olunacaq. Bundan əlavə, müəssisə və təşkilatlarda ağıllı qurğular avtomatlaşdırma rolunu oynamağa davam edəcək. Ofis və istehsalda eyni cihazlardan istifadə ediləcək, lakin onlar daha ağıllı və sərbəst olacaq.
2023-cü ilədək hökumət təşkilatları ağıllı şəhərlərin inkişafını stimullaşdırmaqla məşğul olacaq. Ağıllı izləmə kameraları, şəhər işıqları və sayğaclar cinayətkarlıqla mübarizə aparacaq və kommunal xidmətlərin idarə edilməsini asanlaşdıracaq.

How the Internet of Things Will Change the World in 5 Years
Modern technologies continue to transform the world around us. Once upon a time, huge influence was exerted by computers and the Internet, then by smartphones. Today we are watching how the world includes drones, blockade and the Internet of things. Let us dwell on the last point and imagine how the Internet of things can change our world.
Unnoticed for many today comes a huge number of smart devices. According to forecasts of Business Insider, by 2023, 40 billion such devices will survive among consumers, business and government organizations. It's not just about smart speakers and light bulbs. Smart devices are ready to join each segment of the market and will do it in five years.
In the consumer market smart devices will continue to fill houses. Lamps, speakers and household appliances that will be controlled by wireless connection will be complemented by clothing and footwear.
For organizations, smart devices will continue to play the role of automation. At the office and production will remain the same devices, but they will become smarter and more independent, reducing the time to work with them
Governmental organizations by 2023 will be engaged in stimulating the development of intellectual cities. Smart security cameras, city lights and meters will make fighting crime and managing utility services easier. This area should attract a large amount of investment.