Yeni nəsil Wi-Fi 4 dəfə böyük sürəti təmin edəcək
“Wi-Fi Alliance” təşkilatı məlumatın ötürülmə sürətini 4 dəfə artırmağa imkan verən Extreme High Throughput (EHT) adlı  yeni naqilsiz rabitə spesifikasiyasının üzərində işləyir. Bu, Wi-Fi spesifikasiyalarının 2 illik yenilənmə dövrü üçün başlanğıc hesab olunur. Belə ki, 802.11ax standartı 4 il qüvvədə olmuşdur.
nvworld.ru saytının məlumatına görə, 2020-ci ildə lisenziyasız istifadə üçün nəzərdə tutulan EHT yeni spesifikasiyası 6 QHs tezliyin tətbiq ediləcəyi məkanlarda birinci ola bilər. Yeni standart, həmçinin 320 MHs enə malik əlaqə kanallarını nəzərdə tutur. Standartın son reallaşdırılması 2023-cü ilə planlaşdırılmışdır.
EHT təşəbbüsü Wi-Fi standartlarının uzun müddətdir ki yenilənməməsi fonunda irəli sürülmüşdür. Məsələn, .11ax standartı yalnız indi bazara çıxarılır, spesifikasiyası isə hələ tam şəkildə təsdiq edilməmişdir. Onun hazırlanması 4 ildən çox davam etmiş və 802.11 standartının ən uzunmüddətli layihəsi olmuşdur.

Wi-Fi нового поколения обеспечит в 4 раза большую скорость
Организация Wi-Fi Alliance работает над новой спецификацией беспроводной связи Extreme High Throughput (EHT), которая обещает увеличить пропускную способность канала в 4 раза.
Новая спецификация должна стать стартом для нового двухлетнего цикла обновления спецификаций Wi-Fi, поскольку разработка 802.11ax заняла более четырёх лет.
Новая спецификация EHT может стать первой, где будет применена частота 6 ГГц, которая должна быть открыта для нелицензируемого использования в 2020 году. По крайней мере, на это рассчитывают разработчики. Также новый стандарт предусматривает канал связи шириной 320 МГц. Конечная реализация стандарта запланирована на 2023 год.
Инициатива EHT появилась на фоне разочарования от долгого периода обновления стандартов Wi-Fi. К примеру, .11ax только сейчас появляется на рынке, при этом его спецификация так окончательно и не утверждена. Его разработка длилась более четырёх лет, что стало самым долгим проектом стандарта 802.11.