Sinqapurda kibercinayətkarlar 1,5 milyon insanın şəxsi məlumatlarını oğurlamağa nail olublar.
Hakerlər ölkənin ən böyük tibbi müəssisəsi olan “SingHealth”in kompüterlərinə hücum ediblər. Kibercinayətkarlar 1,5 milyon insan, həmçinin bir neçə yüksək vəzifəli məmurun şəxsi məlumatlarını oğurlayıblar.
securitylab.ru saytının məlumatına görə, hücum zamanı hakerlər ölkənin baş naziri Li Syan Luna və bir neçə hökumət üzvü daxil olmaqla 160 min insanın ambulator reseptini ələ keçiriblər. Sinqapur hökumət nümayəndələrinin sözlərinə görə, parlament rəhbərinin şəxsi məlumatlarını oğurlamaq kibercinayətkarların əsas məqsədi olub.
Kibercinayətkarlar “SingHealth” şirkətinin tibbi müəssisələrinə 2015-ci ilin mayın 1-dən 2018-ci ilin 4 iyul tarixinədək baş çəkmiş pasiyentlərin məlumatlarını oğurlayıblar. Onlar xəstələrin adı, soyadı, doğum tarixi və ünvanlarını ələ keçiriblər. Bu hücumun ciddi şəkildə planlaşdırıldığı güman edilir.

23 July 2018 - 14:23 | Interesting information
Singapore has suffered its "most serious" data breach, compromising personal data of 1.5 million healthcare patients including that of its Prime Minister Lee Hsien Loong.
The affected users are patients of SingHealth, which is the country's largest group of healthcare institutions comprising 42 clinical specialties, four public hospitals, five speciality centres, nine polyclinics, as well as three community hospitals.
Non-medical personal details of 1.5 million patients who visited SingHealth's specialist outpatient clinics and polyclinics between May 1, 2015, and July 4, 2018, had been accessed and copied. The stolen data included patients' name, national identification number, address, gender, race, and date of birth.
In addition, outpatient medical data of some 160,000 patients were compromised, though, the records were not modified or deleted, said the Ministry of Health and Ministry of Communications and Information (MCI), in a joint statement late-Friday.