İnsan həyatına son qoyan alqoritmlərin hazırlanması qadağan ediləcək
İyulun 13-19-da Stokholmda (İsveç) süni intellektə həsr edilən “International Joint Conference on Artificial Intelligence” konfransı keçirilir. Tədbir zamanı “Future of Life Institute” qeyri-kommersiya təşkilatı tərəfindən ölümlə nəticələnən alqoritmlərin istehsalının qadağan edilməsi haqqında saziş tərtib olunub. Sənədi imzalayan şəxslər arasında “DeepMind” şirkətinin təsisçisi Demis Hassabis, sahibkar İlon Mask, “Skype”ın təsisçisi Jan Tallin yer alıb. Sənədə ümumilikdə 164 təşkilat və 2410 nəfər imza atıb.
naked-science.ru saytının məlumatında bildirilir ki, sazişə görə, süni intellektdən istifadə edən silah sistemləri bəşəriyyət üçün mənəvi və praqmatik təhlükə yaradır. Mənəvi baxımdan insan həyatının sona çatması ilə bağlı qərarlar kompüterlər tərəfindən qəbul edilməməlidir. Praqmatik təhlükə ondan ibarətdir ki, insanın müdaxiləsi olmadan obyekti müstəqil seçən və ona tuşlanan ölümcül avtomatik silah hər bir ölkə və fərd üçün təhlükəlidir.
Sənədi imzalayan Massaçusets Texnologiya İnstitutunun professoru Maks Teqmark bildirib ki, saziş süni intellekt sahəsində liderlərin əməli işə keçməsinin göstəricisidir. Onun sözlərinə görə, saziş siyasətçilərin hakimiyyətə malik olmadıqları sahədə – texnologiyaların hazırlanması sahəsində qadağanın tətbiqini nəzərdə tutur. Professorun fikrincə, alqoritmlərlə təchiz edilən silah da bioloji silah kimi təhlükəlidir və buna görə də ciddi tənzimlənməlidir.

Ilon Mask and the founder of DeepMind signed an agreement prohibiting the development of lethal AI
From 13 to 19 July 2018 in Stockholm (Sweden) is the international conference of the International Joint Conference on Artificial Intelligence, dedicated to artificial intelligence. During the event, the non-profit organization Future of Life Institute drafted an agreement to ban the production of deadly algorithms. Among the people who signed the document were: DeepMind founder Demis Hassabis, businessman Elon Musk, programmer and founder of Skype, Jaan Tallinn. In total, the list includes 164 organizations and 2,410 people.
The document affirmed that weapons systems using artificial intelligence represent two dangers for humanity - moral and pragmatic. From a moral point of view, decisions about the end of human life "should not be delegated to machines". The pragmatic threat is that "lethal automatic weapons, capable of independently choosing and aiming at an object without human intervention, dangerously destabilize the situation for each country and individual".
A professor of physics at the Massachusetts Institute of Technology, Max Tegmark, who signed the document, said the agreement is an indication of how leaders in the field of artificial intelligence "moved from words to action." According to him, it imposes a ban in the sphere in which politicians do not have power in the sphere of technology development. He believes that weapons equipped with algorithms are as disgusting as biological ones, so it must be strictly regulated.