“Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”nın qalibləri mükafatlandırılıb
17 May 2018 - 15:38 | Mühüm hadisələr
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə "Ali məktəb tələbələri arasında İnformatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası"nın qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib.
17 may Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunan tədbirdə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Baş katibi cənab Houlin Zaonun 17 may - Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü ilə bağlı videotəbriki nümayiş olunub.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə bu gün Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü olduğunu xatırladaraq 2006-cı ildən etibarən hər il dünyada  bu günə həsr olunmuş müxtəlif tədbirlər keçirildiyini bildirib.  Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününün builki mövzusunun  "Süni intellekt" olduğunu qeyd edən nazir ölkəmizdə ali məktəb tələbələri arasında intellektual potensialın inkişafına töhfə verən gənclərin yetişdiyini diqqətə çatdırıb.
Təltifetmə mərasimində Heydər Əliyev Fondunun, Təhsil Nazirliyinin, Bakı Mühəndislik Universitetinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun, Bakı Dövlət Universitetinin, "BestComp Group" şirkətinin, "Nar" operatorunun nümayəndələri, tələbələr və komanda rəhbərləri iştirak edib.
Məlumat verilib ki, "Ali məktəb tələbələri arasında İnformatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası" iki mərhələdə keçirilib.
Olimpiadanın 29 aprel 2018-ci il tarixində Bakı Mühəndislik Universitetində keçirilmiş birinci mərhələsində respublikanın 25 ali təhsil müəssisəsindən 62 komanda, ikinci (final) mərhələsində isə respublika üzrə 14 ali təhsil müəssisəsinin ən yaxşı nəticə göstərən 14 komandası iştirak edib.
Olimpiadanın birinci və ikinci (final) mərhələsində müvafiq informasiya sistemi üzərindən təqdim olunan tapşırıqlar (10-12 məsələ) 5 saat müddətində həll edilib.
Olimpiadanın final mərhələsi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun maddi-texniki bazasından istifadə etməklə keçirilib.
Olimpiadada I yerə Bakı Mühəndislik Universiteti, II yerə ADA Universiteti, III yerə Bakı Dövlət Universiteti, IV yerə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası layiq görülüb.
Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, M. V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı isə Fərqlənmə Sertifikatı ilə təltif olunublar.
Qaliblər Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin "Fəxri Fərman" və "Diplom"ları, eləcə də Olimpiadanın sponsorları "NAR" operatoru və "BestComp Group" şirkəti tərəfindən mükafatlandırılıb.

Состоялась церемония награждения победителей Общереспубликанской олимпиады по информатике среди студентов вузов, прошедшей при совместной организации Министерства транспорта, связи и высоких технологий, Фонда Гейдара Алиева, Министерства образования и Института информационных технологий Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии, посвященном отмечаемому 17 мая Всемирному дню электросвязи и информационного общества (ВДЭИО), было продемонстрировано видеообращение генерального секретаря Международного союза электросвязи Хоулиня Чжао по случаю ВДЭИО.
Поприветствовавший участников церемонии министр транспорта, связи и высоких технологий Рамин Гулузаде отметил, что, начиная с 2006 года, ежегодно во всем мире проводятся различные мероприятия, посвященные этому дню. Отметив, что темой ВДЭИО в этом году является «Искусственный интеллект», министр подчеркнул, что среди студентов отечественных вузов растет молодежь, вносящая вклад в развитие интеллектуального потенциала страны. Он также заметил, что олимпиада, проводимая в течение более 10 лет, играет важную роль в развитии навыков программирования у молодежи.
«Сегодня осуществляется целый ряд мер для повышения роли молодежи в инновационном развитии страны. Расширяется стартап-движение, инновационным идеям оказывается поддержка посредством грантов, кредитов и инвестиций. В целях интенсификации работ в этом направлении планируется создание Инновационного центра», - подчеркнул министр.
В церемонии награждения также приняли участие представители Фонда Гейдара Алиева, Министерства образования, Бакинского инженерного университета, Академии государственного управления при президенте Азербайджанской Республики, Института информационных технологий НАНА, Бакинского государственного университета, компании Bestcomp Group, оператора Nar Mobile, студенты и руководители команд.
Было сообщено, что Общереспубликанская олимпиада по информатике среди студентов вузов проводилась в два этапа.
В первом этапе, который прошел 29 апреля в Бакинском инженерном университете, приняли участие 62 команды из 25 вузов, во втором (финальном) – показавшие наилучший результат 14 команд от 14 вузов.
На первом и втором (финальном) этапах олимпиады задачи (10-12 вопросов), представленные посредством соответствующей информационной системы, были решены в течение 5 часов.
Финальный этап олимпиады прошел с использованием материально-технической базы Института информационных технологий НАНА.
Победителями стали Бакинский инженерный университет (I место), Университет АДА (II место), Бакинский государственный университет (III место), Академия государственного управления при президенте Азербайджанской Республики (IV место).
Кроме того, сертификатов отличия удостоились студенты Высшей школы нефти, Азербайджанского технического университета, Азербайджанского государственного аграрного университета, Бакинского филиала Московского государственного Университета имени М.В.Ломоносова.
Победители были награждены почетными грамотами и дипломами Министерства транспорта, связи и высоких технологий, а также ценными призами от спонсоров олимпиады – компаний Nar и BestComp Group.