Robot mer vəzifəsinə namizədliyini irəli sürüb
Yaponiyanın Tama şəhərində yerli siyasətçilərlə yanaşı, Miçixito Matsuda adlı robot da mer vəzifəsinə namizədliyini irəli sürüb.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, namizəd qərarların qəbulu zamanı şəhər sakinlərinin fikirlərini nəzərə alacağını vəd edib. O, həmçinin irəli sürülmüş bütün petisiyaları təhlil edəcəyini və onların insanlara təsirini qiymətləndirəcəyini bildirib.
Robotun mer olması ideyası onun yaradıcıları – “SoftBank” mobil provayderinin vitse-prezidenti Tetsuzo Matsuda və “Google”un keçmiş əməkdaşı Norio Murakamiyə aiddir. Onlar bütün şəhər boyunca təşviqat materiallarını yerləşdirməklə seçkiqabağı kampaniya təşkil ediblər.

Robot to run for mayor in Japan
In Japan, not only local politicians stand for mayor in the city of Tama, but also a robot named Michihito Matsuda, which guarantees voters justice and necessary changes.
A candidate for mayor promises that he will take into account the opinions of citizens in making decisions. Also in his plans to analyze all the petitions that were put forward in the council, and mathematically assess how they can affect people.
The robot did not come up with the mayor, the idea belongs to its creators - Tetsuzo Matsuda, vice-president of the mobile provider SoftBank, and Norio Murakami, a former employee of Google. They organized a full-fledged election campaign by posting propaganda materials throughout the city.