Robot mer vəzifəsinə namizədliyini irəli sürüb
Yaponiyanın Tama şəhərində yerli siyasətçilərlə yanaşı, Miçixito Matsuda adlı robot da mer vəzifəsinə namizədliyini irəli sürüb.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, namizəd qərarların qəbulu zamanı şəhər sakinlərinin fikirlərini nəzərə alacağını vəd edib. O, həmçinin irəli sürülmüş bütün petisiyaları təhlil edəcəyini və onların insanlara təsirini qiymətləndirəcəyini bildirib.
Robotun mer olması ideyası onun yaradıcıları – “SoftBank” mobil provayderinin vitse-prezidenti Tetsuzo Matsuda və “Google”un keçmiş əməkdaşı Norio Murakamiyə aiddir. Onlar bütün şəhər boyunca təşviqat materiallarını yerləşdirməklə seçkiqabağı kampaniya təşkil ediblər.

В Японии на пост мэра баллотируется робот
В Японии в городе Тама на пост мэра баллотируются не только местные политики, но и робот по имени Мичихито Мацуда, который гарантирует избирателям справедливость и необходимые изменения.
Кандидат в мэры обещает, что будет учитывать мнения горожан при принятии решений. Также в его планах проанализировать все петиции, которые были выдвинуты в совет, и математически оценить, как они могут повлиять на людей.
Стать мэром робот придумал не сам, эта идея принадлежит его создателям – Тетсузо Мацуда, вице-президенту мобильного провайдера SoftBank, и Норио Мураками, бывшему сотруднику Google. Они организовали полноценную предвыборную кампанию, разместив агитационные материалы по всему городу.