Yaşıl İT sahəsində problemlər və onların həlli yolları tədqiq olunur
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov seminarın “Yaşıl İT sahəsində problemlər və onların həlli yolları” mövzusuna həsr olunduğunu bildirdi.
Mövzuya dair çıxış edən şöbənin əməkdaşı Orxan Mehdiyev hazırda dünyada geniş yayılmış yaşıl sertifikat haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, əsasən Avropada istifadə olunan bu sertifikat elektrik enerjisinin istehsalı zamanı alternativ enerji mənbələrindən istifadə edən müəssisələrə təqdim edilir.
Ekoloji alternativ enerji mənbələri haqqında məlumat verən məruzəçi buraya Günəş, cazibə qüvvəsi, külək, su enerjisi, bio-yanacaq, hidrogen və s. aid olduğunu qeyd etdi.
O.Mehdiyev dünyada yaşıl İT üzrə fəaliyyət göstərən “IBM”, “Amazon”, “Intel” kimi qabaqcıl şirkətlər və onların “Green Software Strategy”, “Green Asus” təşəbbüsləri, eləcə də Green Grid layihəsi haqqında məlumat verdi.  Bildirdi ki, bu təşəbbüs verilənlərin emal mərkəzlərinin enerji efektivliyinin artırılmasını nəzərdə tutur.
Bloom Energy layihəsindən söz açan məruzəçi bildirdi ki, bu layihənin əsas məqsədi enerjini verilənlərin emalı mərkəzlərinin daxilində yaratmaqdır. XXI əsrdə verilənlərin emalı mərkəzlərinin əsas vəzifəsi enerjidən sərbəst şəkildə istifadə və maliyyə  xərclərinin kifayət qədər azaldılmasını təmin etməkdir.
O, həmçinin verilənlərin yaşıl  emalı mərkəzlərinin inkişaf tendensiyası, onların ölkələr üzrə paylanması, Yaşıl İT üzrə treninq və sertifikatlaşdırılma ilə bağlı bir sıra statistik məlumatları diqqətə çatdırdı.

Исследуются проблемы в области зеленых ИТ и пути их решения
Мероприятие вступительным словом открыл заместитель директора института по технологиям, заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов. Он отметил, что семинар посвящен теме «Проблемы в области зеленых ИТ и пути их решения».
Сотрудник отдела Орхан Мехдиев проинформировал о зеленном сертификате, который в настоящее время широко распространен по всему миру. Он отметил, что этот сертификат, который в основном используется в Европе, предоставляется предприятиям, использующим альтернативные источники энергии в процессе производства электроэнергии.
Выступавший рассказал об экологических альтернативных источниках энергии. Он подчеркнул, что к ним относятся Солнце, сила притяжения, ветер, энергия воды, биотопливо, водород и т. д.
О.Мехдиев  отметил, что инициатива Green Grid предусматривает повышение эффективности энергии центра обработки данных.
Выступавший рассказал о проекте Bloom Energy. Он отметил, что основной целью данного проекта является создание энергии внутри центра обработки данных. В XXI веке основной задачей центров обработки данных является обеспечение свободного пользования энергией и существенное сокращение финансовых расходов.
Он также довел до сведения ряд статистических данных, связанных с тенденциями развития зеленых центров обработки данных, их распределением по странам и с сертификацией.