20 aprel 2018-ci il tarixdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin veb-saytlarının təqdimatı keçirildi.
Rəyasət Heyətində baş tutan tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, AMEA Elm və təhsil idarəsinin rəisi Əminağa Sadıqov, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, eləcə də bu qurumların məsul şəxsləri və əməkdaşları iştirak edirdilər.
Öncə çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış hər iki saytın AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğunlaşdırıldığını, təhlükəsizliyin tam şəkildə təmin olunduğunu qeyd etdi.
R.Əliquliyev veb-saytların müasir tələblər əsasında yaradıldığını diqqətə çatdıraraq AMEA-da elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətinin önə çəkilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində hər iki resursun mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə etdi.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun proqramçısı Sərxan Yolçuyev Elm və Təhsil idarəsinin veb-saytını təqdim etdi. Bildirdi ki, 3 dildə (Azərbaycan, ingilis, rus) fəaliyyət göstərəcək sayt “Ana səhifə”, “İdarə haqqında”, “Rəsmi sənədlər”, “Xəbərlər”, “Elanlar”, “Əlaqə” və s. bölmələrindən ibarətdir. Saytın “Qalereya” bölməsində akademiyada təşkil olunan mühüm tədbirləri əks etdirən foto və video materialların yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Həmçinin burada geniş axtarış sistemi və sosial şəbəkələrə keçidlər yer alıb.
AMEA-da son dövrlər əsaslı islahatlar aparıldığını söyləyən AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov elmi müəssisə və təşkilatların veb-saytlarının yaradılmasının bu islahatların yeni bir mərhələsi olduğunu vurğuladı.
Alim son illər rəhbərlik etdiyi idarədə həyata keçirilən mühüm tədbirlərin elmi ictimaiyyətə çatdırılması zərurətinin ortaya çıxdığını, bu məqsədlə qurumun veb-saytının yaradılmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini dedi. Onun sözlərinə görə, idarənin veb-saytının fəaliyyətə başlaması qurumda informasiya dəstəyi funksiyasını yerinə yetirəcək.
Ə.Sadıqov veb-saytın yaradılmasında göstərdikləri köməyə görə akademik Rasim Əliquliyevə və institutun əməkdaşlarına öz təşəkkürünü bildirdi.
Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin veb-saytını təqdim edən S.Yolçuyev bu resursun 3 dildə (Azərbaycan, ingilis və rus) fəaliyyət göstərəcəyini qeyd etdi. Bildirdi ki, veb-sayt “Ana səhifə”, “Sənədlər”, “Xəbərlər və Elanlar”, “Təşkilatlar”, “Akademik qurumlar” və s. bölmələrdən ibarətdir. Saytda həmçinin beynəlxalq proqramlar, ərizə formaları, “Horizon 2020” bölmələri, geniş axtarış sistemi, sosial şəbəkələrə keçidlər yer alıb.
İdarənin rəhbəri Esmira Əlirzayeva çıxış edərək veb-saytın üstünlüklərindən söz açdı. Onun dizayn, proqram və informasiya təminatı baxımından yüksək səviyyədə hazırlandığını qeyd edərək institutun əməkdaşlarına təşəkkürünü bildirdi.
Daha sonra Elm və Təhsil idarəsinin əməkdaşı Turan İsazadəyə Elm və təhsil idarəsinin veb-saytının, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin əməkdaşları Məlahət Qurbanova və Raifə Əhmədovaya Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin veb-saytının idarə olunması üzrə təlim kursunu müvəffəqiyyətlə başa vurduqlarına görə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun sertifikatları təqdim olundu.

20 апреля 2018 года состоялась презентация веб-сайтов Управления науки и образования и Управления международных связей Аппарата Президиума НАНА.
На презентации веб-сайтов, которая состоялась в Президиуме НАНА, приняли участие академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев, член-корреспондент НАНА, руководитель Управления науки и образования Аминага Садыгов, руководитель Управления международных связей, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, а также ответственные лица и сотрудники этих структур.
Расим Алигулиев, во время своего выступления, отметил, что подготовленные веб-сайты, соответствуют «Требованиям к созданию и управлению информационными Интернет ресурсами государственных органов», утвержденными Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики, а также требованиям Особой Государственной Службы Охраны Азербайджанской Республики.
Р.Алигулиев довел до сведения, что сайт создан на основе новейших технологий. Он отметил, что оба ресурса сыграют важную роль в освещении мероприятий, проводимых в НАНА в области науки и образования, и развитии международного сотрудничества.
Затем программист Института информационных технологий Сархан Йолчуев дал обширную информацию о новой версии веб-сайта Управления науки и образования. Он подчеркнул, что сайт, который будет функционировать на трех языках (азербайджанском, английском и русском), состоит из разделов: «Главная», «Об управлении», «Официальные документы», «Новости», «Объявления», «Контакты» и т.д. В разделе «Галерея» планируется размещать фото- и видеоматериалы, отражающие важные мероприятия, организованные в академии. По его словам, сайт имеет расширенную систему поиска, полезные ссылки и ссылки на социальные сети.
Член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов рассказал о масштабных реформах, проводимых в НАНА. Он отметил, что создание веб-сайтов научных учреждений и организаций является новым этапом в этих реформах.
А.Садыгов выразил благодарность академику Расиму Алигулиеву и сотрудникам института за помощь в создании веб-сайта.
Также С.Йолчуев проинформировал о веб-сайте Управления международных связей. Он отметил, что сайт, который будет функционировать на трех языках (азербайджанском, английском и русском), состоит из разделов: «Главное», «Документы», «Новости и объявления», «Организации», «Академические структуры», «Международное сотрудничество» и т.д. По его словам, сайт имеет расширенную систему поиска, полезные ссылки и ссылки на социальные сети, а также на сайте размещены формы заявок, разделы «Horizon 2020» и информация о международных программах.
Руководительница Управления международных связей Эсмира Алирзаева рассказала о преимуществах сайта. Она поблагодарила сотрудников института за помощь в создании веб-сайта.
Затем сотрудник Управления науки и образования Туран Исазаде, сотрудницы Управления международных связей Малахат Гурбанова и Раифа Ахмедова успешно прошедшие курс обучения по управлению веб-сайтами структур, в которых они работают, получили сертификаты Института информационных технологий НАНА.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно эксплуатации веб-сайтов, были озвучены ответы на вопросы.