20 aprel 2018-ci il tarixdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin veb-saytlarının təqdimatı keçirildi.
Rəyasət Heyətində baş tutan tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, AMEA Elm və təhsil idarəsinin rəisi Əminağa Sadıqov, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, eləcə də bu qurumların məsul şəxsləri və əməkdaşları iştirak edirdilər.
Öncə çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış hər iki saytın AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğunlaşdırıldığını, təhlükəsizliyin tam şəkildə təmin olunduğunu qeyd etdi.
R.Əliquliyev veb-saytların müasir tələblər əsasında yaradıldığını diqqətə çatdıraraq AMEA-da elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətinin önə çəkilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində hər iki resursun mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə etdi.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun proqramçısı Sərxan Yolçuyev Elm və Təhsil idarəsinin veb-saytını təqdim etdi. Bildirdi ki, 3 dildə (Azərbaycan, ingilis, rus) fəaliyyət göstərəcək sayt “Ana səhifə”, “İdarə haqqında”, “Rəsmi sənədlər”, “Xəbərlər”, “Elanlar”, “Əlaqə” və s. bölmələrindən ibarətdir. Saytın “Qalereya” bölməsində akademiyada təşkil olunan mühüm tədbirləri əks etdirən foto və video materialların yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Həmçinin burada geniş axtarış sistemi və sosial şəbəkələrə keçidlər yer alıb.
AMEA-da son dövrlər əsaslı islahatlar aparıldığını söyləyən AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov elmi müəssisə və təşkilatların veb-saytlarının yaradılmasının bu islahatların yeni bir mərhələsi olduğunu vurğuladı.
Alim son illər rəhbərlik etdiyi idarədə həyata keçirilən mühüm tədbirlərin elmi ictimaiyyətə çatdırılması zərurətinin ortaya çıxdığını, bu məqsədlə qurumun veb-saytının yaradılmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini dedi. Onun sözlərinə görə, idarənin veb-saytının fəaliyyətə başlaması qurumda informasiya dəstəyi funksiyasını yerinə yetirəcək.
Ə.Sadıqov veb-saytın yaradılmasında göstərdikləri köməyə görə akademik Rasim Əliquliyevə və institutun əməkdaşlarına öz təşəkkürünü bildirdi.
Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin veb-saytını təqdim edən S.Yolçuyev bu resursun 3 dildə (Azərbaycan, ingilis və rus) fəaliyyət göstərəcəyini qeyd etdi. Bildirdi ki, veb-sayt “Ana səhifə”, “Sənədlər”, “Xəbərlər və Elanlar”, “Təşkilatlar”, “Akademik qurumlar” və s. bölmələrdən ibarətdir. Saytda həmçinin beynəlxalq proqramlar, ərizə formaları, “Horizon 2020” bölmələri, geniş axtarış sistemi, sosial şəbəkələrə keçidlər yer alıb.
İdarənin rəhbəri Esmira Əlirzayeva çıxış edərək veb-saytın üstünlüklərindən söz açdı. Onun dizayn, proqram və informasiya təminatı baxımından yüksək səviyyədə hazırlandığını qeyd edərək institutun əməkdaşlarına təşəkkürünü bildirdi.
Daha sonra Elm və Təhsil idarəsinin əməkdaşı Turan İsazadəyə Elm və təhsil idarəsinin veb-saytının, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin əməkdaşları Məlahət Qurbanova və Raifə Əhmədovaya Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin veb-saytının idarə olunması üzrə təlim kursunu müvəffəqiyyətlə başa vurduqlarına görə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun sertifikatları təqdim olundu.

The presentation of the web site of the two departments of the Presidium of ANAS was held
On April 20, 2018, presentation of web-sites of the Department of Science and Education and International Relations Department of the Presidium of ANAS was held.
Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliev, corresponding member of ANAS, Head of Science and Education Department of ANAS Aminagha Sadigov, Head of International Relations Department, PhD in Biology Esmira Alirzayeva and others also participated in the event
Academician Rasim Alguliev noted that both websites prepared by the specialists of the institute were harmonized to the requirements of the "Establishment and Management of Internet Information Resources of the State Authorities" and approved by the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
R. Alguliev said that web sites were created on the basis of modern requirements and expressed confidence that both resources will play an important role in promoting the importance of science and education in ANAS and the development of international cooperation.
Later, the programmer of the Institute of Information Technologiy of ANAS, Sarkhan Yolchuyev presented the website of the Department of Science and Education. He said that the site, which operates in 3 languages ​​(Azerbaijani, English, Russian), will be available in "Home", "Management", "Official Documents", "News", "Announcements", "Contacts" sections. In the "Gallery" section of the site it is planned to place photo and video materials reflecting the important events organized by the Academy. There is also a large search engine and links to social networks.
Corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov said that recently major reforms in ANAS  is carried out and the creation of websites of scientific institutions and organizations is a new stage in these reforms.
According to him, the launch of the web-site of the administration will serve as an information support function in the organization.
A. Sadigov expressed his gratitude to academician Rasim Alguliev and employees of the institute for their assistance in the creation of the website.
Presenting the web site of the International Relations Department, S. Yolchuyev noted that this resource will operate in 3 languages ​​(Azerbaijani, English and Russian). He said that the website would have "Home", "Documents", "News and Announcements", "Organizations", "Academic Organizations" and other sections. The site also includes international programs, application forms, Horizon 2020 sections, extensive search engines, and social networks.
Head of the department Esmira Alirzayeva spoke about the advantages of the website. Noting the high level of design, software and information provision, she thanked the staff of the institute.
Later, employee of the Department of Science and Education Turan Isazade and employees of the International Relations Department Malahat Gurbanova and Raifa Ahmedova were awarded the certificates of the Institute of Information Technology of ANAS for the successful completion of the training course on the website of the Department of Science and Education and International Relations Department.
At the end of the discussion opinions were exchanged on the exploitation of the web site, and the questions were answered.