18 Aprel 2018 - 10:00 | Maraqlı məlumatlar
Bu gün informasiyanın xarici sərt disklərdən bulud xidmətlərinə qədər müxtəlif yazı metodlarında saxlanılmasının bir çox üsulları mövcuddur. Lakin texnologiyaların inkişafı ilə əlaqədər faylların həcminin böyüməsi məlumatların daha çox tutuma malik daşıyıcılarda saxlanılmasını tələb edir.
“Twist Bioscience” şirkətləri DNT-yə mahnı yazmağa müvəffəq olublar. Şirkət nümayəndələrinin bildirdiyinə görə, onlar istənilən mahnını  populyarlıq qazanan yeni formatda saxlamaq üçün DNT-yə yazmağa hazırdırlar.
Qeyd edək ki, startap DNT-nin süni sapları və süni genlərin çapı ilə məşğul olur. Həb ölçüsündə olan DNT informasiya daşıyıcısı bir neçə terabayt həcmə malik sərt diskə nisbətən daha çox məlumat saxlaya bilər.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, “Twist Bioscience” artıq 259 milyon dollarlıq investisiya cəlb edib. İndi istənilən şəxs şirkətin xidmətlərindən yararlana bilər. Lakin bu xidmətdən istifadə kifayət qədər yüksək məbləğ tələb edir. Məsələn, 12 meqabayt həcmli sevimli mahnısını DNT-yə yükləmək istəyənlər təxminən 100 min ABŞ dolları xərcləməli olacaqlar.
Şirkətin direktoru Emili Leprustun sözlərinə görə, yaxın illərdə DNT-də məlumatların saxlanılmasına olan qiymət düşəcək. Belə ki, 2028-ci ilə kimi bu xidmətdən istifadənin dəyəri təxminən 10 sent təşkil edəcək. O, həmçinin bildirib ki, informasiyanın tamlığının qorunması məqsədilə bütün informasiya üçün ehtiyat nüsxə yaradılır. Bu isə informasiyanın bir neçə dəqiqə ərzində bərpa olunmasını mümkün edir.

Twist Bioscience запишет вашу любимую песню прямо в ДНК
На сегодняшний день существует масса способов хранения информации от облачных сервисов до «дедовских» методов записи на болванки или внешние жесткие диски. Однако с развитием технологий объем файлов увеличивается, и нам требуются более емкие носители данных. Мы уже рассказывали о том, что компании Twist Bioscience удалось записать песню в ДНК. Но сейчас представители фирмы сообщают, что готовы записать любой трек в ДНК для того, чтобы сохранить его в набирающем популярность формате.
Напомним, что стартап занимается печатью искусственных нитей ДНК и искусственных генов. А носитель ДНК-информации размером с таблетку может хранить больше данных, чем жесткий диск емкостью в несколько терабайт. Twist Bioscience уже привлекли 259 миллионов долларов инвестиций. Сейчас воспользоваться услугами компании может любой желающий, с той лишь оговоркой, что стоить это будет довольно-таки дорого. К примеру, для того чтобы загрузить в ДНК свою любимую песню объемом всего в 12 мегабайт, придется потратить около 100 000 долларов США. Но не все так плохо! По заявлению директора Twist Bioscience Эмили Лепруст,
«В ближайшие годы цена на хранение данных на ДНК будет только падать, и к 2028 году эта услуга будет стоить около 10 центов. Сейчас мы продолжаем эксперименты с записью информации в гены. А за сохранность данных переживать не стоит: для всей информации создаются бэкапы, а это значит, что ее можно будет восстановить за несколько минут».