Hərəkət edən elektrik avtomobillərini enerji ilə dolduran ilk yol istifadəyə verilib
belta.by saytının məlumatına görə, hazırda Stokholm-Arlanda hava limanına gedən yolun kiçik bir hissəsi innovativ texnologiya ilə təchiz edilib. Uzunluğu 2 km olan avtomobil yolunun bir hissəsi elektrik cərəyanını keçirən xüsusi relslərdən ibarətdir. Bu relslər nəqliyyat vasitəsinin altındakı konnektora bərkidilmiş xüsusi kontakt vasitəsilə elektrik mühərrikini enerji ilə doldurmağa imkan verir. Belə yol hissəsinə yaxınlaşan sürücü kabeli avtomobilə birləşdirə və hərəkət zamanı “yanacaq doldura” bilər.
Mütəxəssislərin iddiasına görə, belə texnologiya sayəsində İsveçdə elektrik avtomobillərinin populyarlığı xeyli artacaq. Layihə rəhbərlərinin fikrincə, İsveçin avtomagistralının yalnız 5 faizini elektrikləşdirməklə elektrik avtomobillərindən istifadə üçün əlverişli şərait yaratmaq mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, İsveç 2030-cu ilədək karbohidrogen yanacağının istifadəsindən tamamilə imtina etmək niyyətindədir.

World's first electrified road for charging vehicles opens in Sweden
In Sweden, the world's first road has been built, capable of charging electric cars moving along it, news agencies reported. Currently, an innovative technology is equipped with a small section of the route leading to the Stockholm-Arlanda airport. A fragment of a 2 km long roadway is equipped with special rails carrying an electric current. They allow replenishing the energy charge in the electric motor through a special contact attached to the connector on the bottom of the vehicle. Approaching such a section of the road, the motorist can connect the cable to the car and "refuel" on the fly. When the car leaves the specified length of the route, the cable will instantly disconnect.
Experts say that thanks to this know-how, the popularity of electromobiles in Sweden will increase significantly. The project managers say that by electrifying only 5% of the Swedish highways, it will be possible to create comfortable conditions for using electric transport.
The cost of building one kilometer of such a route is 1 million euros, which, according to the estimates of designers, is 50 times cheaper than laying a section of a tram line of similar length.