İnstitut əməkdaşları Qubada keçirilmiş konfransda iştirak ediblər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov və institutun sektor müdiri Oqtay Ələkbərov 6 aprel 2018-ci il tarixində Azərbaycanlıların Soyqırımının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar ölkəmizdə keçirilən silsilə tədbirlərə uyğun olaraq “Azərbaycanlıların soyqırımı - 100 il” mövzusunda keçirilmiş elmi-praktik konfransda iştirak ediblər.
Ziyarətçilər ilk növbədə, erməni vəhşiliyinin əyani sübutu olan kütləvi məzarlığa baş çəkərək faciə qurbanlarının məzarlarını ziyarət ediblər. Sonra memorial muzey kompleksinə baş çəkən ziyarətçilər burada soyqırıma dair sənədli eksponatlarla tanış olublar.
Daha sonra Quba Soyqırımı Memorial Kompleksində Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) işçilərinin Həmkarlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə respublikanın gənc alim və tədqiqatçılarının iştirakı ilə konfrans öz işinə başlayıb.
Soyqırımı qurbanları və Azərbaycanın azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad olunduqdan sonra FHN işçilərinin Həmkarlar İttifaqının sədri Mehman İsmayılov ermənilərin tarix boyu Azərbaycan xalqının başına gətirdiyi qanlı müsibətlərə geniş nəzər salıb. Həmçinin, soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi və xalqın milli yaddaşının bərpası və tarixi həqiqətlərin aşkarlanması sahəsində ümummilli lider Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi işlərdən ətraflı söz açıb.
AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək XX əsrdə baş verən ən dəhşətli faciələrdən biri kimi tariximizə həkk olunmuş “31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü”nün miqyası və coğrafiyası baxımından bu faciələrin içində ən amansızı, Qubada olan məzarlığın soydaşlarımızın başına gətirilən müsibətin əyani təzahürü olduğunu bildirib.
FHN Aparatı Katibliyinin rəis müavini Ziya Hacılı “Azərbaycan xalqının milli yaddaşının qorunması və tarixi gərçəkliyin bərpasında 1918-ci il soyqırımı hadisələrinin tarixi-siyasi əhəmiyyətinin təhlili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsinin Azərbaycan xalqının qan yaddaşının bərpa olunması baxımından əhəmiyyəti rol oynadığını qeyd edib.
Sonra konfrans 1918-ci il soyqırımı hadisələri və erməni vandalizmi haqqında geniş çıxışlar ilə öz işini davam etdirib.

Employees of the Institute participated in the conference held in Guba
On April 6, 2018,  Deputy Chairman of the Young Scientists and Experts Council of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD  Mammad Hashimov and sector chief  of the institute Ogtay Alakbarov  attended  scientific-practical conference on the ‘’100th anniversary of the genocide of the Azerbaijanis ".
The visitors, first of all, visited the graves of the victims of the tragedy, visiting the mass graveyard, which is the evident proof of Armenian atrocities. Then, visiting the memorial museum complex visitors got acquainted with documentary exhibits of the genocide.
Later, the conference started with the participation of young scientists and researchers of the Ministry of Emergency Situations, organized by the Trade Union of Employees of the Ministry of Emergency Situations in the Guba Genocide Memorial Complex.
After commemorating the victims of the genocide and the martyrs who sacrificed their lives for the freedom and territorial integrity of the country, Mehman Ismayilov, the Trade Union Chairman of the Ministry of Emergency Situations, paid great attention to the bloody events of the Armenian people throughout history. He also spoke about the work carried out by national leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev in the perpetuation of the memory of the victims of the genocide and the restoration of national memory and the discovery of historical truths.
Famin Salmanov, chairman of the Council of Young Scientists and Professionals of ANAS, PhD in Physics, spoke at the conference as one of the most horrific tragedies in the 20th century, with the scale and geography of the "March 31st of Azerbaijanis Genocide Day" said that the graveyard was a manifestation of the tragedy perpetrated against our people.
Deputy Chief of the Ministry of Emergency Situations Ziya Hajili made a report on the theme "Protection of the national memory of the Azerbaijani people and analysis of the historical and political significance of the 1918 genocide in restoration of historical genocide" and noted that the perpetuation of the memory of the victims of the genocide is of great importance for the restoration of the blood of the Azerbaijani people.
Then the conference continued its work with extensive speeches about 1918 genocide and Armenian vandalism.