Yaddaşı gücləndirən neyroimplantatın sınaqları keçirilib
ABŞ alim və neyrobioloqları beyinin elektromaqnit aktivliyini qeydə alan, emal edən və canlandıran neyroimplantat vasitəsilə qısamüddətli yaddaşı 35 faiz yaxşılaşdırmağın mümkünlüyünü sübut ediblər.
popmech.ru saytının məlumatına görə, tədqiqat işi ABŞ Müdafiə Nazirliyinin Qabaqcıl Müdafiə Elmi-Tədqiqat Layihələri Agentliyi (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) tərəfindən maliyyələşdirilir. Neyroimplantat beyinin elektromaqnit aktivliyini tanıyır, yaddaşdan xatirələrin düzgün çıxarılması ilə müşayiət olunan nümunələri ayırır və onları canlandıraraq ayrı-ayrı neyron qruplarını zəif elektrik impulsları ilə stimullaşdırır.
Tədqiqatda epilepsiya diaqnozlu və xəstəliklə əlaqədar qısamüddətli yaddaşını itirən 15 nəfər iştirak edib. Neyroimplantat digər əməliyyat aparılan zaman onların beyninə daxil edilib. Hippokampa (Limbik sistemin bir hissəsi olmaqla, məlumatın saxlanılmasında böyük rol oynayır) yerləşdirilən implantatlar eksperiment iştirakçılarının qısamüddətli yaddaşını orta hesabla 35 faiz yaxşılaşdırıb.
Tədqiqat müəlliflərindən biri olan Robert Hempson bundan əvvəl heyvanlar üzərində uğurlu eksperimentlərin keçirildiyini bildirərək, neyroimplantatın insanlar üzərində bu dərəcədə effektiv işləməsinə təəccübləndiyini gizlətməyib.

12 April 2018 - 09:32 | Technological innovations
If a computer chip lived inside your brain and monitored your every memory, could it learn to remember for you?
The concept may sound like science fiction, but according to a new paper in the Journal of Neural Engineering, technology like this may be a reality before long. In a military-funded pilot study, scientists successfully tested what they call a "prosthetic memory" — a neural implant that can learn to recognize your brain activity when you correctly recall new information, and later replicate that activity with electrical signals to give your short-term memory a boost.
In a small test of 15 patients at Wake Forest Baptist Medical Center, this prosthetic memory system helped the patients improve their short-term memory by an average of 35 percent. According to lead study author Robert Hampson, a professor of physiology, pharmacology and neurology at Wake Forest School of Medicine in North Carolina, this degree of short-term memory improvement is "huge."
According to the study, patients' correct responses increased by an average of 37 percent during the 2-minute trial and 35 percent in the 75-minute trial when their brains were stimulated — figures that Hampson called "a substantial improvement."