Yaddaşı gücləndirən neyroimplantatın sınaqları keçirilib
ABŞ alim və neyrobioloqları beyinin elektromaqnit aktivliyini qeydə alan, emal edən və canlandıran neyroimplantat vasitəsilə qısamüddətli yaddaşı 35 faiz yaxşılaşdırmağın mümkünlüyünü sübut ediblər.
popmech.ru saytının məlumatına görə, tədqiqat işi ABŞ Müdafiə Nazirliyinin Qabaqcıl Müdafiə Elmi-Tədqiqat Layihələri Agentliyi (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) tərəfindən maliyyələşdirilir. Neyroimplantat beyinin elektromaqnit aktivliyini tanıyır, yaddaşdan xatirələrin düzgün çıxarılması ilə müşayiət olunan nümunələri ayırır və onları canlandıraraq ayrı-ayrı neyron qruplarını zəif elektrik impulsları ilə stimullaşdırır.
Tədqiqatda epilepsiya diaqnozlu və xəstəliklə əlaqədar qısamüddətli yaddaşını itirən 15 nəfər iştirak edib. Neyroimplantat digər əməliyyat aparılan zaman onların beyninə daxil edilib. Hippokampa (Limbik sistemin bir hissəsi olmaqla, məlumatın saxlanılmasında böyük rol oynayır) yerləşdirilən implantatlar eksperiment iştirakçılarının qısamüddətli yaddaşını orta hesabla 35 faiz yaxşılaşdırıb.
Tədqiqat müəlliflərindən biri olan Robert Hempson bundan əvvəl heyvanlar üzərində uğurlu eksperimentlərin keçirildiyini bildirərək, neyroimplantatın insanlar üzərində bu dərəcədə effektiv işləməsinə təəccübləndiyini gizlətməyib.

Американские инженеры и нейробиологи доказали, что с помощью нейроимпланта, записывающего, обрабатывающего и воспроизводящего электромагнитную активность мозга,можно на 35% улучшить кратковременную память.
Авторы статьи, опубликованной в Journal of Neural Engineering, доказывают, что ненадежную углеродную память (то есть обычную человеческую) можно укрепить кремниевой, компьютерной, имплантировав в мозг чип, который помогает вспоминать забытое.
Исследование, профинансированное Управлением перспективных исследовательских проектов Министерства обороны США (DARPA), доказало возможность реализации технологии, описание которой звучит как научная фантастика. Нейроимплант распознает электромагнитную активность мозга, выделяет паттерны, сопровождающие корректное извлечение из памяти воспоминаний, а затем воспроизводит эти паттерны, стимулирую отдельные группы нейронов слабыми электрическими импульсами.
Испытуемых было немного — всего 15 человек, все — с диагностированной эпилепсией и связанной с ней потерей кратковременной памяти; нейроимплант ввели в их мозг во время выполнения другой операции, к которой у всех были показания. Импланты в гиппокампе улучшили кратковременную память участников эксперимента в среднем на 35%. «Мы почти не сомневались, что это сработает, потому что мы уже проводили успешные эксперименты на животных, но мы были удивлены тем, насколько эффективно это сработало на людях», поясняет в сопроводительном видео один из авторов работы, Роберт Хэмпсон (Robert Hampson).