Süni intellektin insanı əvəz edəcəyi vaxt açıqlanıb
Süni intellekt sistemləri 10-15 il sonra insanı əvəz edəcək. Bu haqda Qabaqcıl Tədqiqatlar Fondunun informasiya araşdırmaları istiqamətinin direktoru Serqey Qarbuk bildirib.
lenta.ru saytının məlumatına görə, alim artıq məsələlərin həllinin effektivliyi üzrə insandan geri qalmayan süni intellekt sistemlərinin (məsələn, sifətin və insan səsinin tanınması) yaradıldığını söyləyib.
Cari ilin martında Almaniyanın Passau Universitetində Mürəkkəb intellektual sistemlər kafedrasının rəhbəri Born Şuller süni intellektin 10 il sonra şeir yaza biləcəyini qeyd etmişdi.

The time of man's replacement with artificial intelligence is called
Artificial intelligence systems will be able to replace a person in 10-15 years, when there will be a replacement operator for processing data on the robot. About this RIA Novosti said the head of the direction of information research Foundation for Advanced Studies Sergei Garbuk.
According to the scientist, artificial intelligence systems have already been created today that are not inferior to man in terms of the effectiveness of solving problems. For example, the recognition of faces and the human voice.
In March, it was reported that according to the head of the department of complex intellectual systems at the University of Passau in Germany Bjorn Schuller, in just 10 years, artificial intelligence will be able to write poetry and surpass this person.