Holoqrafik virtual köməkçi yaradılıb
Cənubi Koreyanın “Samsung” şirkəti süni intellekt sahəsində bir neçə layihəsi haqqında məlumat verib. Eksperimental “C-Lab” laboratoriyasının əməkdaşlarının üzərində işlədikləri layihələrdən biri də ev üçün holoqrafik virtual köməkçinin hazırlanmasıdır.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, “Aurora” adlı sistem mobil proqram və xüsusi qurğudan ibarətdir. İstifadəçi smartfonunu bu aparata yerləşdirdikdə o, enerji toplayır və qeyri-adi dok-stansiyanın daxilində humanoid köməkçini əks etdirən psevdoholoqram meydana çıxır.
“Aurora” istifadəçinin müxtəlif sorğularını anlaya, dialoq qura, predmetlərin psevdoholoqramını yarada və zəngləri qəbul edə bilir. O, həmçinin smartfonun kamerası vasitəsilə jest və emosiyaları tanıyaraq, virtual sifətin mimikasının köməyilə reaksiya verir.
İstehsalçıların sözlərinə görə, layihənin məqsədi təbii ünsiyyət saxlamağın mümkün olduğu köməkçi yaratmaqdan ibarətdir. Holoqrafik köməkçidən müxtəlif smartfon modellərinin sahibləri istifadə edə biləcəklər.
“C-Lab”ın “Aurora” layihəsi və süni intellekt sahəsində digər layihələrinin martın 9-dan 18-dək ABŞ-ın Texas ştatının Ostin şəhərində keçiriləcək “SXSW” konfransında təqdim ediləcəyi gözlənilir.

12 March 2018 - 10:20 | Technological innovations
South Korean company Samsung shared details about several projects in the field of artificial intelligence, which are staffed by the experimental laboratory C-Lab. One of these projects is a home-based virtual assistant-hologram.
The system, called Aurora, includes a mobile application, as well as a special device into which the user places the smartphone when he is at home. At this time, the device is charging, and inside the unusual docking station appears pseudo-hologram, depicting a humanoid helper.
Judging by the demonstration video, Aurora can understand the various user requests, maintain a dialogue, create pseudo-holograms of objects and receive calls. Also, the assistant using the smartphone camera recognizes gestures and emotions and responds adequately to them with the help of facial expressions of the virtual face. However, it follows from the video that during the operation of the assistant, the owner can not get the smartphone from the socket and use it.
According to the developers, the aim of the Aurora project is to create an assistant, communication with which would be more natural. In addition, such an assistant will be able to use the owners of various models of smartphones.
It is expected that the Aurora project and other C-Lab developments in the field of artificial intelligence will be presented at the SXSW conference, which will be held in Austin, Texas, March 9-18.