Holoqrafik virtual köməkçi yaradılıb
Cənubi Koreyanın “Samsung” şirkəti süni intellekt sahəsində bir neçə layihəsi haqqında məlumat verib. Eksperimental “C-Lab” laboratoriyasının əməkdaşlarının üzərində işlədikləri layihələrdən biri də ev üçün holoqrafik virtual köməkçinin hazırlanmasıdır.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, “Aurora” adlı sistem mobil proqram və xüsusi qurğudan ibarətdir. İstifadəçi smartfonunu bu aparata yerləşdirdikdə o, enerji toplayır və qeyri-adi dok-stansiyanın daxilində humanoid köməkçini əks etdirən psevdoholoqram meydana çıxır.
“Aurora” istifadəçinin müxtəlif sorğularını anlaya, dialoq qura, predmetlərin psevdoholoqramını yarada və zəngləri qəbul edə bilir. O, həmçinin smartfonun kamerası vasitəsilə jest və emosiyaları tanıyaraq, virtual sifətin mimikasının köməyilə reaksiya verir.
İstehsalçıların sözlərinə görə, layihənin məqsədi təbii ünsiyyət saxlamağın mümkün olduğu köməkçi yaratmaqdan ibarətdir. Holoqrafik köməkçidən müxtəlif smartfon modellərinin sahibləri istifadə edə biləcəklər.
“C-Lab”ın “Aurora” layihəsi və süni intellekt sahəsində digər layihələrinin martın 9-dan 18-dək ABŞ-ın Texas ştatının Ostin şəhərində keçiriləcək “SXSW” konfransında təqdim ediləcəyi gözlənilir.

Продемонстрирован концепт голографического виртуального помощника
Южнокорейская компания Samsung поделилась подробностями о нескольких проектах в области искусственного интеллекта, над которыми работают сотрудники экспериментальной лаборатории C-Lab. Один из этих проектов представляет собой домашнего виртуального помощника-голограмму.
Система, получившая название Aurora, включает в себя мобильное приложение, а также специальное устройство, в которое пользователь помещает смартфон, когда находится дома. В это время аппарат заряжается, а внутри необычной док-станции появляется псевдоголограмма, изображающая гуманоидного помощника.
Судя по демонстрационному видеоролику, Aurora может понимать различные запросы пользователя, поддерживать диалог, создавать псевдоголограммы предметов и принимать звонки. Также помощник при помощи камеры смартфона распознает жесты и эмоции и адекватно реагирует на них при помощи мимики виртуального лица. Однако из видео следует, что во время работы помощника владелец не сможет достать смартфон из гнезда и воспользоваться им.
По словам разработчиков, цель проекта Aurora состоит в том, чтобы создать помощника, общение с которым было бы более естественным. Кроме того, такого помощника смогут использовать владельцы различных моделей смартфонов.