İsveç alimləri insanın ölümündən sonra onun elektron surətini yaratmağa imkan verəcək texnologiya yaradırlar. Dünyasını dəyişmiş insanla onun rəqəmsal versiyasının yüklənəcəyi platforma vasitəsilə “ünsiyyət saxlamaq” mümkün olacaq.
popmech.ru saytının məlumatına görə, tədqiqatçılar tərəfindən yaradılmış neyroşəbəkə nitqi tanıyır, sualı “anlayır” və bazada ona uyğun cavab axtarır. Baza mərhumun həyatda olarkən düşündüklərindən ibarətdir. Hazırda istehsalçılar belə baza yaratmaq üçün bütün həyatı boyunca öz səsini yazmağa və fikirlərini təhlil etməyə imkan verəcək könüllüləri axtarırlar.
“Əvvəlcə biz müştərilərimizin dəfnlərin təşkili haqqında suallarına cavab verən nitq proqramını yaratdıq. Bu bizi insanın elektron surətini – mərhumun səsinə oxşar səslə danışacaq robotu hazırlamağa vadar etdi”, – deyə Stokholmun “Feniks” dəfn bürosu şəbəkəsinin rəhbəri Dagen Şarlotta Runius bildirib.
Şəxsin rəqəmsal surəti mərhumun yaşayarkən tanış olmadığı insanlar, hadisə və vəziyyətlər haqqında suallara cavab verə bilməyəcək. İsveç proqramçılarının planları yalnız mərhumla ünsiyyəti təqlid edə biləcək nitq proqramının yaradılması ilə məhdudlaşmır. Növbəti mərhələdə vizual olaraq insana bənzəyəcək robotun hazırlanması nəzərdə tutulur.

Шведские разработчики создают технологию, которая позволит после смерти человека создавать электронный «слепок» его личности; с платформой, на которую будет загружена цифровая версия умершего, смогут общаться родственники и друзья.
Неизвестно, вдохновлялись ли шведские ученые сериалом «Черное зеркало», или идея сохранить цифровой аналог личности человека родилась у них независимо, но проект выглядит очень похоже на то, что мы видели в кино. Начали с речевой программы: нейросеть распознает речь, «понимает» вопрос и подыскивает в базе подходящий ответ. База состоит из прижизненных высказываний покойного. Сейчас разработчики ищут добровольцев, которые позволят в течение жизни записывать свой голос и анализировать высказывания, чтобы создать из них такую базу.
«Цифровой слепок личности» не сможет отвечать на вопросы о ситуациях, людях и явлениях, с которыми покойный не был знаком при жизни. «Первоначально мы создали речевую программу, которая отвечает на вопросы наших клиентов по поводу организации похорон, — рассказала шведскому изданию Dagen Шарлотта Руниус, руководитель сети стокгольмских похоронных бюро «Феникс». — Это подтолкнуло нас к мысли разработать то, что мы называем «электронной копией человека» — робота, который будет говорить голосом, похожим на голос покойного».
Планы шведских программистов не ограничиваются лишь созданием речевой программы, которая сможет имитировать разговор с покойным. Разработка робота, который будет визуально копировать человека, станет их следующим шагом,