İsveç alimləri insanın ölümündən sonra onun elektron surətini yaratmağa imkan verəcək texnologiya yaradırlar. Dünyasını dəyişmiş insanla onun rəqəmsal versiyasının yüklənəcəyi platforma vasitəsilə “ünsiyyət saxlamaq” mümkün olacaq.
popmech.ru saytının məlumatına görə, tədqiqatçılar tərəfindən yaradılmış neyroşəbəkə nitqi tanıyır, sualı “anlayır” və bazada ona uyğun cavab axtarır. Baza mərhumun həyatda olarkən düşündüklərindən ibarətdir. Hazırda istehsalçılar belə baza yaratmaq üçün bütün həyatı boyunca öz səsini yazmağa və fikirlərini təhlil etməyə imkan verəcək könüllüləri axtarırlar.
“Əvvəlcə biz müştərilərimizin dəfnlərin təşkili haqqında suallarına cavab verən nitq proqramını yaratdıq. Bu bizi insanın elektron surətini – mərhumun səsinə oxşar səslə danışacaq robotu hazırlamağa vadar etdi”, – deyə Stokholmun “Feniks” dəfn bürosu şəbəkəsinin rəhbəri Dagen Şarlotta Runius bildirib.
Şəxsin rəqəmsal surəti mərhumun yaşayarkən tanış olmadığı insanlar, hadisə və vəziyyətlər haqqında suallara cavab verə bilməyəcək. İsveç proqramçılarının planları yalnız mərhumla ünsiyyəti təqlid edə biləcək nitq proqramının yaradılması ilə məhdudlaşmır. Növbəti mərhələdə vizual olaraq insana bənzəyəcək robotun hazırlanması nəzərdə tutulur.

Swedes create technology to communicate with the dead
Swedish developers create technology that would allow after death to create an electronic “snapshot” of his personality; with a platform on which is loaded a digital version of the deceased, can communicate with relatives and friends.
It is unknown whether inspired by Swedish scientists series “Black mirror”, or the idea to maintain a digital analogue of the human personality occurred to them to do independently, but the project looks very similar to what we saw in the movie. Started with speech programs: a neural network to recognize speech, “understands” the question and looks at the basis of any response. The base consists of lifetime statements of the deceased. Now the developers are looking for volunteers that will allow for life to record your voice and analyze the statements to create a database.
“A digital impression of the person” will not be able to answer questions about situations and phenomena with which the deceased was familiar in life. “Initially we created a speech program that responds to questions from our customers about the funeral, told Swedish publication Dagen Charlotte Runion, head of the Stockholm network, a funeral home Phoenix. — This prompted us to develop what we call “an electronic copy of a human” robot, who will speak in a voice like the voice of the deceased.” The quote in Russian quoted by the Agency TASS.
Plans for a Swedish programmers are not just limited to create a speech program that can simulate a conversation with the deceased. The development of a robot to visually copy rights, will be their next step.