Qərbi Texasda yerləşən “Blue Origin” kosmodromunun yanındakı qayada ən azı 10 min il ərzində işləyəcək böyük, tamamilə mexaniki saatın quraşdırılması işlərinə başlanıb. Bu haqda layihənin reallaşdırılmasına 42 milyon dollar xərcləmiş “Amazon” şirkətinin baş direktoru Ceff Bezos bildirib.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, “əbədi” mexanizmin yerləşdirildiyi 152 metrlik şaxta bir neçə il öncə qazılıb və onun ətrafında spiral pilləkən yerləşdirilib. Saatın sistemi günəş enerjisinin hesabına hərəkətə gətiriləcək.
Bəşəriyyətin və planetin gələcəyi haqqında düşünməyə vadar edən 10 min yaşlı saatın ideyasını 1995-ci ildə mühəndis Denni Hillis təklif edib. Onun təklifi C.Bezos tərəfindən maliyyələşdirilən fondun layihəsinə çevrilib.
Bildirilir ki, ziyarətçilər üçün açıq olan saata gedib çatmaq bir qədər çətin olacaq. Saata ən yaxın aeroport maşın vasitəsilə bir neçə saat məsafədədir. Bundan sonra isə ziyarətçilər 600 metrlik yoxuşu piyada dırmanmalıdırlar.

Началась установка «вечных» часов, которые проработают 10 000 лет
В скале возле космодрома Blue Origin в западном Техасе началась установка огромных, полностью механических часов, которые должны проработать как минимум в течение 10 тысяч лет. Об этом сообщил в твиттере гендиректор компании Amazon Джефф Безос, потративший на реализацию проекта $42 миллиона.
152-метровая шахта, в которую поместили «вечный» механизм, была прорыта еще несколько лет назад, а вокруг неё вырезали спиральную лестницу. Основу часов составляют 280-килограммовый маятник и 20 массивных шестеренок из нержавеющей стали диаметром в 2,5 метра, каждая из которых весит до 450 кг. Вся система будет приводиться в действие за счет солнечной энергии.
Самую идею возведения 10 000-летних часов, которые заставляли бы задуматься о будущем человечества и всей планеты, изложил инженер Дэнни Хиллис в 1995 году. Его придумка переросла в проект фонда «Долгое настоящее», который и был профинансирован Безосом.
Часы будут открыты для посещения, но добраться до места будет непросто. Согласно официальному сайту, «ближайший аэропорт находится в нескольких часах езды на машине», после чего посетителям придется пешком взобраться на 600-метровый склон.