Fraktal qrafika sahəsində araşdırmalar aparılır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 18 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Seminarda şöbə müdiri Anar Səmidov fraktal qrafika sahəsində apardığı araşdırmalara dair məlumat verdi. Bildirdi ki, kompüter qrafikasının rastr, vektor, fraktal kimi növləri mövcuddur.
Məruzəçi fraktal qrafikanın ayrı-ayrı hissələrdən ibarət olduğunu söyləyərək, fraktal qrafikaya təbiət hadisələrində də rast gəlindiyini vurğuladı. Onun riyazi əsasının fraktal həndəsədən ibarət olduğunu, burada vərəsəlik prinsipi üzərində "valideynlərin" həndəsi xassələrinin obyektlərə keçdiyini diqqətə çatdırdı.
A.Səmidov memarlıq sahəsində də fraktallar nəzəriyyəsindən istifadə edildiyini bildirdi. Buraya London körpüsü, Eyfel qülləsi, Paris opera binası, Müqəddəs Pyotr kilsəsi və s. kimi nümunələrin aid olduğunu vurğuladı.
O, həmçinin, fraktal həndəsə sahəsində fəaliyyət göstərən Mandelbrot, Corc Kantor (George Cantor), Nils Fabian (Niels Fabian) və başqaları haqqında məlumat verdi.
Sonda mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparıldı. AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev bu mövzuda riyazi üsulların tətbiqindən istifadə edərək elmi fəaliyyətin dərinləşdirilməsini, mütəmadi olaraq şöbə seminarlarının keçirilməsini tövsiyə etdi.

Research on fractal graphics is under way
The next scientific seminar of the department № 18 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. At the seminar, head of department Anar Samidov gave information about the fractal graphics. Computer graphics are available in raster, vector, fractal, he noted.
The speaker said fractal graphics were composed of separate sections and stressed that fractal graphics were also encountered in natural phenomena. Its mathematical background consists of fractal geometry, where the geometric properties of "parent" were transferred to objects on inheritance principle.
A.Samidov noted that fractal theory are also used in architecture. Here includes London Bridge, Eiffel Tower, Paris Opera House, St. Peter Cathedral and others. samples.
He also gave information about Mandelbrot, George Cantor, Nils Fabian (Niels Fabian) and others operating in fractal geometry.
In the end, a broad discussion was held around the topic. Academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliev recommended using the mathematical methods in this regard to deepen scientific activities and regularly organize departmental seminars.