Fraktal qrafika sahəsində araşdırmalar aparılır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 18 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Seminarda şöbə müdiri Anar Səmidov fraktal qrafika sahəsində apardığı araşdırmalara dair məlumat verdi. Bildirdi ki, kompüter qrafikasının rastr, vektor, fraktal kimi növləri mövcuddur.
Məruzəçi fraktal qrafikanın ayrı-ayrı hissələrdən ibarət olduğunu söyləyərək, fraktal qrafikaya təbiət hadisələrində də rast gəlindiyini vurğuladı. Onun riyazi əsasının fraktal həndəsədən ibarət olduğunu, burada vərəsəlik prinsipi üzərində "valideynlərin" həndəsi xassələrinin obyektlərə keçdiyini diqqətə çatdırdı.
A.Səmidov memarlıq sahəsində də fraktallar nəzəriyyəsindən istifadə edildiyini bildirdi. Buraya London körpüsü, Eyfel qülləsi, Paris opera binası, Müqəddəs Pyotr kilsəsi və s. kimi nümunələrin aid olduğunu vurğuladı.
O, həmçinin, fraktal həndəsə sahəsində fəaliyyət göstərən Mandelbrot, Corc Kantor (George Cantor), Nils Fabian (Niels Fabian) və başqaları haqqında məlumat verdi.
Sonda mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparıldı. AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev bu mövzuda riyazi üsulların tətbiqindən istifadə edərək elmi fəaliyyətin dərinləşdirilməsini, mütəmadi olaraq şöbə seminarlarının keçirilməsini tövsiyə etdi.

В Институте информационных технологий НАНА состоялся очередной научный семинар отдела №18. На семинаре заведующий отделом Анар Самидов рассказал об исследованиях в области фрактальной графики. Он отметил, что существуют такие виды компьютерной графики, как растровая, векторная, фрактальная.
Выступавший рассказал о том, что фрактальная графика состоит из отдельных частей и подчеркнул, что фрактальная графика также встречается в природных явлениях.
А.Самидов отметил, что в архитектуре также используется фрактальная теория. Он подчеркнул, что к ним относятся такие образцы, как Лондонский мост, Эйфелева башня, Парижский оперный театр, Собор Святого Петра и другие.
Он также проинформировал о Mandelbrot, Corc Kantor (George Cantor), Nils Fabian (Niels Fabian), функцианирующих в области фрактальной геометрии.
В заключение состоялся обмен мнениями. Академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев порекомендовал расширить научную деятельность в этой области, используя применение математических методов, и проводить регулярные семинары отдела.