Mobil telefonların hava vasitəsilə enerji ilə yüklənməsi üsulu tapılıb
Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (ABŞ) mühəndisləri atmosferdən elektrik istehsal etmək imkanına malik qurğu hazırlayıblar.
Bu qurğu ətraf mühitin temperaturunun gündəlik “oynamaları” əsasında işləyir. Əgər gündüz və gecə temperatur fərqi 10 dərəcə Selsi təşkil edərsə, bu zaman o, 1,3 mVt enerji və 350 mV potensial istehsal edir. Bu enerji sadə tənzimləyicilər və əlaqə vasitələrinin işlərini təmin etmək üçün kifayət edir.
Qurğu qrafen qatıyla örtülmüş və xüsusi mum ilə doldurulmuş mis və nikeldən ibarət metal köpükdən hazırlanmışdır. Cihazın bir tərəfi istini ayırır, digər tərəfi isə onu toplayır. Temperaturların bu kimi tərəddüdləri elektrik enerjisi istehsal etməyə imkan verir. Alimlər bildirirlər ki, bu istilik rezonatoru ən yüksək istilik ətalətinə malikdir.
mir24.tv saytının məlumatına görə, yaxın zamanlarda alimlər mobil qurğuları, həmçinin smartfonları enerji ilə yükləmək imkanını təmin etmək üçün cihazın gücünün artırılmasına yönəldilmiş tədqiqatlar aparmaq niyyətindədirlər. Mütəxəssislər əmindirlər ki, gələcəkdə istilik rezonatoru kənar regionları elektrikləşdirməyə kömək edəcək.
Qeyd edək ki, ötən ilin payızında “Enerji” raket-kosmik korporasiyası lazer şüasının köməyi ilə mobil telefonun enerji ilə yüklənməsi üzrə sınaqlar keçirib.

A way to charge mobile phones from the air
Engineers from the Massachusetts Institute of Technology (USA) have developed a device that can produce electricity from the atmosphere. This is reported on the website of the school.
It is reported that this device operates on the basis of daily fluctuations in ambient temperature. If the difference between day and night temperature is 10 degrees Celsius, then it produces 1.3 mW of energy and 350 mV of potential. This energy is enough to ensure the operation of simple sensors and communication equipment.
The device is made of metal foam made of copper and nickel, covered with a layer of graphene and filled with special wax. One side of the device emits heat, and the other - accumulates. Such such temperature fluctuations make it possible to generate electricity. Scientists said that this thermal resonator has the highest thermal inertia.
In the near future, scientists intend to conduct research aimed at increasing the power of the device to provide the ability to charge mobile devices, including smartphones. Specialists have assured that in the future the thermal resonator will help electrify remote regions.
Note that, in the autumn of last year, the rocket and space corporation "Energy" conducted an experiment to charge the mobile with a laser beam.