Kompüter klaviaturadan istifadə xüsusiyyətlərinə görə insanların cinsini tanıya bilir
Klaviaturada mətnin yığılması xüsusiyyəti individualdır, lakin qadınlar və kişilərdə cinsi 95 faiz dəqiqliklə müəyyən etməyə imkan verən ümumi xüsusiyyətlər mövcuddur.
Yunanınstanın Demokrit Universitetindən İoannis Simperidis (Ioannis Tsimperidis) və onun həmkarları 75 könüllü (36 kişi və 39 qadın) üzərində araşdırmalar aparıblar. Onların kompüterlərinə 10 ay ərzində klavişə hər toxunmanı fiksasiya edən, xüsusi olaraq hazırlanmış “IRecU” proqram-keyloqqerləri quraşdırılıb.
Toplanmış fayllar “ISqueezeU” statistik analiz proqramı ilə təhlil edilib. O, mətnin yığılmasının müxtəlif xüsusiyyətləri ilə insanın cinsinin mümkün korrelyasiyalarını (iki və daha artıq təsadüfi dəyişənlər arasındakı statistik əlaqə) qiymətləndirməyə imkan verib: düymələrin sıxılma zamanı, hərflər arasında fasilələr və s.
Analizlər göstərib ki, bu xarakteristikalardan bəziləri həqiqətən də cins ilə korrelyasiya edilir. “Digital Investigation” jurnalı tərəfindən dərc edilmiş məqalədə alimlər belə xüsusiyyətlər arasında N, onun ardınca O, həmçinin M və O klavişlərinin sıxılması arasındakı fasiləni qeyd ediblər.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, bu xarakteristikalar və onlarla bağlı olan çəki əmsalları 78 faizdən çox dəqiqliklə istifadəçinin cinsiyyəti təyin edə bilən (onlardan ən müvəffəqiyyətlinin məhsuldarlığı 95 faizi ötüb) beş müxtəlif neyroşəbəkənin öyrənilməsi üçün istifadə olunub.
Müəlliflər hesab edirlər ki, istifadəçinin cinsinin təyini analizi polis araşdırmaları və ya reklam kampaniyalarının hədəf planlaşdırılması üçün alət ola bilər.

Характер набора текста на клавиатуре у каждого свой, но у всех мужчин и у всех женщин есть общие особенности, которые позволяют установить пол с уверенностью более 95 процентов.
Для своей работы Иоаннис Цимперидис (Ioannis Tsimperidis) и его коллеги из греческого Университета Демокрита отобрали 75 добровольцев (36 мужчин и 39 женщин). На их компьютеры были установлены специально созданные программы-кейлоггеры IRecU, которые в течение 10 месяцев фиксировали каждое нажатие на клавишу.
Собранные файлы анализировались программой статистического анализа ISqueezeU. Она позволила оценить возможные корреляции пола человека с разными особенностями набора текста: временем нажатия клавиш, паузами между отдельными буквами и т. п.
Анализ показал, что некоторые из этих характеристик действительно заметно коррелируют с полом. В статье, опубликованной журналом Digital Investigation, ученые в числе таких особенностей называют паузу между нажатием клавиши N и следующей за ней О, а также M и O. Причины этих различий авторов не интересовали.
Эти же характеристики и связанные с ними весовые коэффициенты использовались для обучения пяти различных нейросетей, которые вскоре смогли определять пол пользователя с точностью более 78 процентов, причем результативность наиболее успешной из них превысила 95 процентов.
Авторы считают, что подобный анализ может стать инструментом для незаметного и ненавязчивого определения пола пользователя – для полицейских расследований или планирования таргетированных рекламных кампаний.