Süni intellekt tıxac problemi ilə mübarizə aparacaq
Çində hazırlanmış “AliCloud” layihəsi ilk dəfə ölkə xaricində istifadəyə veriləcək. O, “Alibaba” şirkətinin törəmə şirkətidir və böyük meqapolislərdə çoxsaylı tıxacları əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilib. Bunun üçün bulud hesablamalarından istifadə olunur. Onun köməyilə “City Brain” sistemi real vaxt rejimində yolları izləyir. Həmçinin tıxacların yaranması ehtimalı yüksək olan yollar haqqında xəbərdarlıq edir və beləliklə, nəqliyyat vasitələrini düzgün istiqamətə yönəldir.
dni24.com saytının məlumatına görə, artıq texnologiya Malayziyanın paytaxtı Kuala-Lumpurun yollarında tıxaclarla mübarizə aparacaq. Süni intellektə şəhərin mərkəzində quraşdırılmış 300 işıqfor və 500 müşahidə kamerasına çıxış imkanı veriləcək.

С проблемой пробок будут бороться при помощи ИИ
Китайская технология на базе ИИ City Brain ранее уже смогла сделать ситуацию на дорогах Гуанчжоу лучше. Теперь систему хотят установить за границей Китая - в столице Малайзии.
Проект AliCloud, разработанный в Китае, хотят впервые запустить за пределами государства. Он является дочерним предприятием онлайн-ритейлера Alibaba и способен с успешными результатами улучшить ситуацию с многочисленными пробками в огромных мегаполисах. Для этого используются облачные вычислительные мощности, с помощью которых система City Brain мониторит дороги в городе в реальном времени. При этом она подает сигнал о потенциальном образовании пробок и направляет транспортные потоки таким образом, чтобы избежать их.
Теперь технология будет помогать столице Малайзии Куала-Лумпур избежать перегруженных транспортом дорог. Искусственному интеллекту дадут доступ к 300 светофорам и 500 камерам наблюдения, установленных в центре города.