İnstitut alimlərinin məqaləsi Honq Konqda dərc olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri”qrant layihəsi (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)- 56/05/1) çərçivəsində yazılmış “An anomaly detection based on optimization” (DOI: 10.5815/ijisa.2017.12.08) adlı məqalə Scopus bazasında indeksləşən “International Journal of Intelligent Systems and Applications” jurnalında çap olunub. Bu jurnal Honq Konqun MECS PRESS nəşriyyatı tərəfindən dərc olunur (http://www.mecs-press.org).
Məqalənin müəllifləri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və böyük elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Lyudmila Suxostatdır.
Müasir dövrdə verilənlərin həcminin sürətlə artması anomaliyaların aşkarlanmasını mühüm problemlərdən birinə çevirir. Belə ki, anomaliyanın aşkarlanması metodları, obyektin normal davranışlardan yayınmalarını təyin etmək üçün nəzərdə tutulmuşdur. Lakin qiymətləndirmənin mürəkkəbliyi və verilənlərin təbiəti hər növ anomaliyaların aşkarlanması üçün yalnız bir metodun tətbiqində çətinlik yaradır. Məqalədə anomaliyaların aşkarlanması məqsədilə yeni bir klasterləşmə metodu təklif edilmiş və hər bir obyektin (verilənin) çəkisi, həmçinin onun bütün obyektlər (verilənlər) çoxluğundakı mövqeyi müəyyən olunmuşdur. Məqalənin əsas məqsədi klasterləşmənin həllində çəkinin əhəmiyyətini göstərmək və anomaliyaların aşkarlanmasında dəqiqliyi artırmaqdır. Eksperimentin nəticələri göstərir ki, təklif olunan metod k-means alqoritmi ilə müqayisədə anomaliyaları daha dəqiq aşkarlayır və praktik əhəmiyyətə malikdir.

Статья «An anomaly detection based on optimization» (DOI: 10.5815/ijisa.2017.12.08), написанная в рамках грант проекта (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)- 56/05/1) «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в средах больших данных («big data») и некоторое их применение», финансируемого Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, была опубликована в журнале «International Journal of Intelligent Systems and Applications», индексируемой в базе данных Scopus. Данный журнал публикуется издательством MECS PRESS Гонконга (http://www.mecs-press.org).
Авторами статьи являются академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев, заведующий отделом, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев, заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев и старшая научная сотрудница института Людмила Сухостат.
В современном мире быстрый рост объема данных превращает обнаружение аномалий в одну из значимых проблем. В статье с целью обнаружения аномалий предложен новый метод кластеризации и определена масса каждого объекта (данного), а также его положение среди множества всех объектов (данных). Основной целью статьи является продемонстрировать важность массы в решении кластеризации и повысить точность в обнаружении аномалий. Результаты эксперимента показывают, что предложенный метод более точно и практично обнаруживает аномалии, чем алгоритмы k-means.