“International Business Times” nəşri 115 ölkədə mayninqin (bitkoinin əldə edilməsi prosesi) gəlirliliyini təhlil edib və reytinq təşkil edib. Tədqiqata əsasən, birinci yerdə Venesuela dayanır. Məhz bu ölkədə bir bitkoinin əldə olunması daha ucuz başa gəlir.
Hesablamalar zamanı bir bitkoinin istehsalı üçün lazım olan elektrik enerjisinə dair orta xərclər götürülüb. Qiymət elektrik istehlakı məşhur mayninq qurğuları – “AntMiner S7”, “S9” və “Avalon 6” ilə hesablanaraq ABŞ dolları ilə götürülüb. Beynəlxalq energetika agentliyi tərəfindən verilmiş məlumatlar müqayisə olunaraq aydınlaşdırılıb ki, bir bitkoinin alınması Venesuelada cəmi 531 dollara başa gəlir.
hi-news.ru saytının məlumatına əsasən, Asiya ölkələri arasında elektrik üçün ən aşağı qiymətin olduğu Hindistanda bir bitkoini 3274 dollar xərcləməklə əldə etmək olar. Çində bu məbləğ 3172 dollar təşkil edir.
ABŞ reytinqdə 4760 dollarla yalnız 41-ci yeri tutub. İslandiya və İsveçrədə bu məbləğ 4746 dollar təşkil edir. Böyük Britaniyada isə demək olar ki, bu rəqəmdən iki dəfə çoxdur. ABŞ-ın şimal qonşusu Kanada isə min dollar qənaət etməyə imkan verə bilər – orada mayninq-fermalar bir bitkoinin əldə olunmasına 3965 dollar xərcləyir.
Cənubi Koreya mayninq üçün ən bahalı ölkələrin reytinqinə liderlik edir. Belə ki, burada bir bitkoinin əldə olunması 26 170 dollara başa gəlir.
Hesablamalara əsasən, Rusiyada bir bitkoinin alınması üçün orta qiymət 4700 dolları ötmür ki, bu da indiki məzənnəyə görə kifayət qədər yaxşı qiymətdir.

The rating of the most profitable countries for mining
The edition of International Business Times analyzed the profitability of mining in 115 countries and made a rating, in which Venezuela ranked first - it is there, according to the research, that the earnings of a Bitcoin are cheaper.
For calculation, the average energy costs required for the extraction of one Bitcoin were taken. The price was taken in US dollars, considering the electricity consumption as popular mining devices - AntMiner S7, S9 and Avalon 6. Comparing the data provided by the International Energy Agency, it was possible to find out that the earnings of a Bitcoin cost in Venezuela only 531 dollars.
The lowest prices for electricity among Asian countries boasted India, where one bitcoin can be extracted, spending 3,274 dollars, and China, where the cost of producing a popular "coin" is 3172 dollars.
The United States took only 41 places in the rating - here it is necessary to "burn" the light at $ 4,760. Nearby are Iceland and Sweden, where you can get hold of Bitcoin for $ 4,746. There is not much good, but in the UK, for example, this amount will almost double. Canada, the northern neighbor of the United States, can save almost a thousand dollars - there the mining farms spend $ 3,965 on the extraction of one "Bitka".
Less than that, the island countries of the Pacific and the Caribbean have been lucky - here, naming one Bitcoin, will have to shell out more than ten thousand dollars for local energy companies. Leading in the ranking of the most expensive countries for mining South Korea - where the extraction of one Bitcoin costs 26,170 dollars.
In Russia it is rather comfortable. At least no worse than in the US and Sweden. Judging by the calculations, the average price for the extraction of one Bitcoin in the country does not exceed 4,700 dollars, which is not so bad at the current rate.