Əlavə reallıq pasiyentin daxili orqanlarını görməyə imkan verəcək
Artıq Kanada alimləri tərəfindən hazırlanmış layihə sayəsində insanın daxili orqanlarını cərrahi müdaxilə olmadan görmək mümkündür. Belə ki, “ProjectDR” AR-texnologiyası pasiyentin daxili orqanlarını o, hərəkət etdikdə belə görməyə imkan verir.
futurist.ru saytının məlumatına görə, məqsəd həkimlərə pasiyentin sağlamlığı haqqında məlumatları onun bədənində göstərməkdir. “Project DR” təsvirin qoyulması üçün proyektor, hərəkət trekeri və infra-qırmızı kameralardan ibarətdir. Tədqiqatçılar pasiyentin bədəninə hərəkət zamanı belə şəklin dəqiq bərkidilməsi üçün bütün komponentlərin işini birləşdirən xüsusi proqram hazırlayıblar.
Proqram təminatının son sınaqları və dərinlik sensorlarının əlavə edilməsindən sonra ilk kliniki sınaqlara başlanılacaq. “ProjectDR” texnologiyasından, əsasən, cərrahi simulyasiyalarda istifadə ediləcək. Həmçinin mütəxəssislər hesab edirlər ki, sistem yeni başlayan cərrahlar və manual terapevtlər üçün dərslərdə lazım ola bilər.

Дополненная реальность поможет заглянуть под кожу пациента
Теперь увидеть прекрасный внутренний мир пациента можно без хирургического вмешательство. AR-технология ProjectDR позволяет заглянуть под кожу, накладывая данные МРТ и КТ прямо на тело больного, даже если он при этом двигается. Проект разработан канадскими учёными, выпускниками Университета Альберты, Иэном Уоттсом и Майклом Уэстом.
Сами создатели поясняют, что идея заключается в возможности показать врачам данные о здоровье пациента в контексте его тела. Project DR включает в себя проектор для наложения изображения, трекер движения и инфракрасные камеры. Для точного закрепления картинки на теле пациента даже во время движения Уоттсу и Уэсту пришлось разработать специальную программу, объединяющую работу всех компонентов.
После финальных проверок работы софта и добавления к нему датчиков глубины, начнутся первые клинические испытания. В частности, ProjectDR начнут использовать в хирургических симуляциях. Также специалисты считают, что система может пригодиться при обучении начинающих хирургов и мануальных терапевтов.