Əlavə reallıq pasiyentin daxili orqanlarını görməyə imkan verəcək
Artıq Kanada alimləri tərəfindən hazırlanmış layihə sayəsində insanın daxili orqanlarını cərrahi müdaxilə olmadan görmək mümkündür. Belə ki, “ProjectDR” AR-texnologiyası pasiyentin daxili orqanlarını o, hərəkət etdikdə belə görməyə imkan verir.
futurist.ru saytının məlumatına görə, məqsəd həkimlərə pasiyentin sağlamlığı haqqında məlumatları onun bədənində göstərməkdir. “Project DR” təsvirin qoyulması üçün proyektor, hərəkət trekeri və infra-qırmızı kameralardan ibarətdir. Tədqiqatçılar pasiyentin bədəninə hərəkət zamanı belə şəklin dəqiq bərkidilməsi üçün bütün komponentlərin işini birləşdirən xüsusi proqram hazırlayıblar.
Proqram təminatının son sınaqları və dərinlik sensorlarının əlavə edilməsindən sonra ilk kliniki sınaqlara başlanılacaq. “ProjectDR” texnologiyasından, əsasən, cərrahi simulyasiyalarda istifadə ediləcək. Həmçinin mütəxəssislər hesab edirlər ki, sistem yeni başlayan cərrahlar və manual terapevtlər üçün dərslərdə lazım ola bilər.

Augmented reality will help to look under the patient's skin
Now you can see the beautiful inner world of the patient without surgical intervention. AR-technology ProjectDR allows you to look under the skin, applying MRI and CT data directly to the patient's body, even if it is moving. The project was developed by Canadian scientists, graduates of the University of Alberta, Ian Watts and Michael West.
The creators themselves explain that the idea is to be able to show doctors about the patient's health in the context of his body. Project DR includes a projector for image overlay, motion tracker and infrared cameras. To accurately fix the picture on the patient's body, even during the movement, Watts and West had to develop a special program combining the work of all components.
After the final checks of the software and adding depth sensors to it, the first clinical trials will begin. In particular, ProjectDR will be used in surgical simulations, according to EurekAlert. Also, experts believe that the system can be useful in training beginner surgeons and manual therapists.