“Microsoft” məktəblərə 200 dollardan ucuz noutbuklar təklif edib
“Microsoft” ABŞ məktəblərində “Google”dan birinciliyi geri almaq niyyətindədir. Bu işdə ona şirkətin tərəfdaşlarının istehsal edəcəyi, dəyəri 189-299 dollar arasında olan ucuz noutbuklar kömək edəcək. Qurğulara öncədən “Windows 10 S” (proqram təminatının yalnız “Windows Store”un rəsmi mağazasının kataloqundan quraşdırılmasına imkan verən əməliyyat sisteminin “məktəb” versiyası) quraşdırılacaq.
“Microsoft”un korporativ vitse-prezidenti Yusif Mehdinin sözlərinə görə, onun şirkəti adətən ən çox 299 dollar dəyərində satılan “Google” şirkətinin “Chromebook”unun qiymət üstünlüyünü məhv etmək niyyətindədir. “Windows”un leptoplarında isə ofis proqramları və məktəblilər arasında məşhur olan “Minecraft” oyun-konstruktoru daxil olmaqla proqramların tam versiyalarını istifadə etmək mümkün olacaq.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, bir çox “Windows”qurğuları“touchscreen” dəstəyi ilə təchiz ediləcək. Bəzi modellərə isə virtual reallıq dəbilqələrinin dəstəyi quraşdırılacaq.

Microsoft предложила школам ноутбуки дешевле $200
Google доминирует в американских школах — в III-м квартале 2017 года недорогие хромбуки на Chrome OS занимали 59,8% образовательного рынка США, в то время как Windows-устройства — всего 22,3%. При этом Microsoft быстро догоняет конкурента: кварталом ранее компания занимала 18,4%, а за тот же период владела 66,5% мирового рынка начальных-средних школ (K-12).
Теперь, компания из Редмонда намерена отвоевать у Google долю у себя на родине. В этом ей помогут дешевые ноутбуки ценой в $189–299, которые будут производить партнеры Microsoft, например Lenovo. На устройства предустановят Windows 10 S — «школьную» версию ОС, которая допускает установку софта только из каталога официального магазина Windows Store. Запустить программу, скачанную извне, нельзя.
По словам корпоративного вице-президента Microsoft Юсуфа Мехди, его фирма хочет подорвать ценовое преимущество Chromebook, которые обычно также продаются по цене не более $299. Однако на Windows-лэптопах, подчеркивает он, можно будет запускать полноценные версии приложений, включая Office и популярную у школьников игру-конструктор Minecraft.